V Novém Veselí otevírá tuto sobotu nová jedlá školní zahrada

5. 6. 2024
Skutečně zdravá škola

Pátá ze šesti nových jedlých školních zahrad grantové výzvy 2023 se otevírá v soboru 8. června při Základní škole a Mateřské škole Nové Veselí na Vysočině. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

„V sobotu 8. června 2024 ve 13:00 hodin se uskuteční slavnostní otevření jedlé školní zahrady v Novém Veselí. Projekt, který jsme mohli realizovat díky podpoře společnosti LIDL a Skutečně zdravá škola nese název „Chutě a vůně jedlé zahrady Školičky Kamarád“. Naše slavnost proběhne v rámci Víkendu otevřených zahrad, proto zveme všechny, kdo chce s námi vnímat vůně a chutě na naší zahradě, prožít s námi radost z úspěšného projektu a podívat se na proměnu naší zahrady. Průvodci vám budou samotné děti, které vás nechají nahlédnout pod pokličku tohoto báječného projektu.  Těšit se můžete i na dobré a zdravé jídlo připravené jak dětmi v centrech vaření, tak našimi skvělými paními kuchařkami, budeme péct chlebánky v naší hliněné peci, taky lokše, jídlo typické pro Vysočinu, a ochutnávat pesta, naše limonády a šťávy, a jiné netradiční pokrmy. Samozřejmostí bude i stánek Lidl se svou ochutnávkou. Srdečně Vás všechny zveme,“ říká Monika Kovalská, zástupce ředitele pro mateřskou školu.

Práce a vzdělávání na školní zahradě má na děti mnoho pozitivních vlivů. Otevírá jim nové možnosti poznávání prostředí, rostlin a přírodních jevů. Podporuje v nich respekt k přírodě jako celku a přispívá k lepším stravovacím návykům. Zároveň posiluje jejich koncentraci, představivost a sociální dovednosti. Estetické vnímání je také součástí tohoto procesu, stejně jako zvyšování sebevědomí a pocit hrdosti ze svých úspěchů. Tom Václavík, ředitel programu, zdůrazňuje, že vzdělávání na školní zahradě je důležitou součástí celoškolního programu Skutečně zdravá škola a těší se velké oblibě, kterou si užívají i nejmenší žáci z mateřských škol.

„Ihned po obdržení krásné zprávy o tom, že jsme dotaci získali, jsme na jaře 2023 intenzivně začali na projektu jedlé zahrady pracovat.  Léto jsme využili k dobrému načasování dílčích realizací, abychom vše ve školním roce zvládli, i s obhajobou stříbrného certifikátu v programu Skutečně zdravá škola, která nás čekala v zimě. Hlavní část naší projektové vize cílila na projektový den s rodinami, protože jsme věděli, že společně zvládneme udělat mnoho práce najednou. Část potřebného materiálu jsme koupili, část zajistili rodiče podle svých možností, někdo pomohl s realizací. Bylo to neskutečné odpoledne a vše, co bylo v plánu na toto odpoledne, jsme zvládli. V zimním čase jsme pak realizovali to, co bylo potřeba vyrobit odborníky, jako třeba výroba knihobudky nebo komunitní kruhové lavičky.  No a letošní jaro zase pomohli prarodiče a děti s dokončením některých menších prvků, jako je jahodový záhon nebo bylinková spirála. A pro vnímání vůní nám ještě žáci 7.třídy zhotovili motýlí lavičku. Proč motýlí lavička? Je to podle keře Komule Davidova, které se lidově říká motýlí keř, a láká obrovské množství hmyzu do naší zahrady. Naše zahrada tak bude krásnější, pestřejší a chutnější. Obrovský dík patří všem, kdo jakkoli spolupracoval na realizaci“, doplnila Monika Kovalská.

„Základní a Mateřské škola v Novém Veselí na Vysočině předvedla skvělou práci již v sestavování grantové žádosti. Byla to jedna z těch škol, u které jsme se těšili na výsledek již při posuzování žádostí. Oceňujeme především zapojení všech generací do budování zahrady a originální prvky, jako je právě zmiňovaná motýlí lavička“, uvádí mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.