Systém školního stravování v Rakousku a ve Vídni

17. 5. 2024
Skutečně zdravá škola

V rámci realizace projektu SchoolFood4Change byly zmapovány systému školního stravování v partnerských městech ve 13 zemích Evropy. Dnes představíme specifika fungování školního stravování v Rakousku a v hlavním městě Vídni.

Od roku 2011 má Rakousko Národní akční plán pro výživu, který se zaměřuje především na řešení podvýživy a snížení nadváhy a obezity. Spolkové ministerstvo pro zdraví a ženy vytvořilo v rámci akčního plánu tzv. směrnice pro školní bufet. Dále byla vypracována doporučení pro rakouské školky a školy týkající se minimálních požadavků na stravování. Jelikož ve většině rakouských škol nejsou školní jídelny, každá obec či město zajišťuje školní stravování prostřednictvím externích dodavatelů, na které pravidelně vyhlašuje výběrová řízení. Na národní úrovni má Rakousko akční plán pro udržitelné veřejné zakázky (tzv. naBe). Akční plán naBe je závazný pro spolkové orgány veřejné správy, nikoli však pro obce a města. Ty vypracovávají vlastní programy nebo směrnice, například ÖkoKauf ve Vídni.

Město Vídeň má zavedenou jak politiku udržitelnosti (Smart City Strategie a Klimafahrplan), tak potravinovou politiku (Lebensmittelaktionsplan, akční plán pro potraviny Wien isst G.U.T. (Vídeň jí dobře)).

Hlavní město Vídeň má program zelených veřejných zakázek nazvaný ÖkoKauf, který je povinný pro všechny městské instituce. Program ÖkoKauf Wien stanovuje i kritéria pro zajišťování veřejného stravování, mimo jiné používání 50% až 60% podílu potravin z ekologického zemědělství (50 % - pokrmy pro žáky základních škol, 60 % pro děti v mateřských školách), vejce z ekologického nebo volného chovu a další ekologická kritéria při nákupu kravského mléka, drůbeže, ale i čisticí prostředků.

Ve Vídni poskytují veřejné školy jedno teplé jídlo během dne (oběd), zatímco v obecních školkách dostávají děti oběd a dvě svačiny. V základních a středních školách je na výběr 5 kategorií obědových menu na týden. Od začátku školního roku 2023/24 probíhá jednou i vícekrát týdně na všech veřejných školách s celodenní povinnou docházkou ve Vídni Vegetariánský den. Cílem Veggie Day je upozornit školy na zdravou a ekologicky uvědomělou volbu, pokud jde o školní stravování, protože potraviny mají velmi rozdílný dopad na klima. Od září 2023 poskytuje město Vídeň obědy zdarma ve všech školách s celodenní povinnou školní docházkou, což využívá přibližně 23 500 žáků a jejich rodin.

Stravování ve školách zajišťují soukromé společnosti na základě smlouvy o poskytování stravovacích služeb. Jídlo se připravuje v centralizovaných kuchyních, kde se vaří, chladí a dodává do škol, kde se ohřívá a podává jako teplé jídlo.

Zadávání zakázek na služby školního stravování je centralizováno v rámci města. Zadávání zakázek probíhá obvykle v otevřeném plně digitalizovaném výběrovém řízení. Hlediska udržitelnosti obvykle obsahují požadavek na biopotraviny, vegetariánské a rostlinné varianty, sezónní potraviny a ekoznačky (MSC, EU BIO), řešení, která minimalizují plýtvání potravinami.