Světový potravinový program OSN podpořil 5 milionů jídel pro ukrajinské školáky ve školním roce 2023-2024

22. 7. 2024
Skutečně zdravá škola

Díky štědrému financování ze strany francouzské vlády a soukromých dárců pomohl Světový potravinový program OSN ve školách na Ukrajině ve školním roce 2023-2024 vydat 5,6 milionu teplých jídel pro téměř 90 000 žáků základních škol.

V rámci programu školního stravování financuje Světový potravinový program OSN 30 procent nákladů na denní teplé pokrmy pro děti v 673 školách na Ukrajině. Školy tyto prostředky využívají na zlepšení kvality stravování nebo na snížení poplatků, které rodiče platí školním jídelnám. Celkem Světový potravinový program OSN převedl zúčastněným školám více než 66 milionů hřiven.

Program je realizován v Kyjevské, Lvovské, Zakarpatské, Ternopilské, Chmelnycké, Černihovské, Černivské, Čerkaské, Mykolajivské, Oděské, Poltavské, Sumské a Vinnycké oblasti - vybraných na základě kritérií, jako je počet vnitřně vysídlených rodin a úroveň potravinové nejistoty.

„Jednou z našich hlavních priorit je zajistit, aby děti dostávaly ve škole každý den chutné a zdravé jídlo, a pomoci jejich rodičům, aby vynakládali méně peněz na potraviny a méně času na starosti o výživu svých dětí,“ uvedla Marianne Wardová, dočasná ředitelka Světového potravinového program OSN pro Ukrajinu. „Jsme hrdí na to, že můžeme na tomto programu úzce spolupracovat s vládou a regionálními úřady, a těšíme se na příští rok.“

„Zajištění kvalitní výživy ve školách pro všechny žáky je zásadní pro jejich zdraví nyní i v budoucnu. Právě v dětství se formují stravovací návyky a je v našich silách naučit děti vybírat si zdravé potraviny,“ řekl Andrij Staškiv, náměstek ministra školství a vědy Ukrajiny. „Světový potravinový program OSN nás podporuje v oblasti výživy dětí, protože humanitární situace na Ukrajině znamená, že ne všichni rodiče si mohou dovolit školní obědy. Jsem vděčný za spolupráci a významný přínos pro zdraví našich žáků.“

WFP realizuje program v rámci vládní reformy školního stravování, kterou vede první dáma Ukrajiny Olena Zelenská, v úzké koordinaci s ministerstvem školství a vědy. Program byl zahájen v roce 2022, nejprve pro 58 škol v Kyjevské oblasti, letos se pak rozšířil do celé země.

Školní stravování je jedním z mnoha způsobů, jak Světový potravinový program OSN podporuje Ukrajince postižené válkou. Světový potravinový program OSN také distribuuje potravinové boxy v oblastech nejblíže frontové linii, kde jsou potraviny těžko dostupné nebo velmi drahé, distribuuje peněžní pomoc zranitelným Ukrajincům po celé zemi a podporuje bezpečné uvolnění zaminované zemědělské půdy v Charkovské oblasti, aby pomohl zemědělcům a producentům potravin obnovit práci. Světový potravinový program OSN také pronajal 25 plavidel na vývoz ukrajinského obilí do zemí v nouzi prostřednictvím iniciativy Black Sea Grain Initiative a Grain From Ukraine Initiative.

Světový potravinový program OSN je největší humanitární organizací na světě, která zachraňuje životy v nouzových situacích a využívá potravinovou pomoc k budování cesty k míru, stabilitě a prosperitě pro lidi, kteří se zotavují z konfliktů, katastrof a dopadů změny klimatu.

Zdroj: World Food Program https://www.wfp.org/news/wfp-supported-more-5-million-meals-ukrainian-schoolchildren-2023-2024-school-year