Pizza, švestkový koláč a nakládaná červená cibule: jak vypadají školní obědy v Evropě
Polední jídla se v různých zemích Evropy liší, ale odborníci se shodují, že jsou klíčem k řešení dětské obezity a sociálních nerovností. Evropské děti by měly dostávat jedno zdravé školní jídlo denně, tvrdí odborníci.
Jak uvádí britský deník Guardian ve svém článku Pizza, plum cake and pickled red onion: how school lunches look across Europe z 13. října letošního roku, některé děti ji milují, některé se jí bojí, některé jsou na ní závislé a některé ji prostě nechápou. Polední jídlo, které přerušuje školní den, se v jednotlivých zemích Evropy velmi liší co do ceny i obsahu. Někde je zcela nebo částečně hrazeno státem, jinde za něj platí rodiče.
Přestože v posledních letech dochází k posunu směrem k výživnějším školním obědům - všimněte si většího zastoupení čerstvého ovoce a zeleniny na jídelních podnosech níže - roste povědomí o tom, jakou roli může hrát slušné denní jídlo při řešení zdravotních problémů i sociálních nerovností.
Čísla hovoří sama za sebe: téměř třetina evropských dětí mladšího školního věku dnes trpí nadváhou nebo obezitou a téměř čtvrtina dětí v EU je ohrožena chudobou nebo sociálním vyloučením.
Odborníci tvrdí, že pokud se nyní neinvestuje do prevence chronických zdravotních problémů, jako je obezita a cukrovka, znamená to, že se nákladné problémy odkládají do budoucna, a pokud se nepomůže rodinám, které se snaží uživit své děti v době rostoucích cen potravin a snižujících se rozpočtů, znamená to, že se upevňují stávající sociální rozdíly.
Odpovědi na tyto problémy podle nich přináší chytrá veřejná politika, vhodné investice a vzdělávání, které dětem pomůže dozvědět se, co jedí a proč je to důležité. Ale spočívají také v zajištění toho, aby děti měly každý den důležité jídlo, ať už jsou to těstoviny, africký guláš, kuře na roštu nebo jen pěkný kousek pizzy.
Jak vypadají školí obědy v některých evropských školních jídelnách si přečtete v článku zde.
Zdroj: Guardian online