Odborníci určili klíčové politiky pro zdravější a udržitelnější potravinové systémy
Nedávná studie zveřejněná v časopise Globalization and Health osvětlila vládní politiky, které by mohly řešit několik globálních zdravotních problémů současně. Cílem výzkumu, který vedl mezinárodní tým odborníků, bylo identifikovat politiky, které by mohly řešit podvýživu, obezitu a udržitelnost životního prostředí najednou.
Naše současné potravinové systémy přispívají ke třem hlavním globálním zdravotním krizím: hladu a podvýživě, obezitě a souvisejícím nemocem a poškozování životního prostředí včetně změny klimatu. Studie se snažila najít politiky "dvojího" nebo "trojího" účinku, které by mohly pomoci řešit více než jeden z těchto problémů najednou.
Výzkumníci použili čtyřstupňový přístup, který zahrnoval přehled mezinárodních politických doporučení, provedení online průzkumu, uspořádání seminářů s odborníky a sestavení pořadí potenciálních politik. Hledali politiky, které by mohly účinně řešit alespoň dva ze tří hlavních problémů: podvýživu, obezitu/nepřenosné nemoci a zhoršování životního prostředí.
Po pečlivé analýze tým identifikoval 44 slibných politik, které rozdělil do dvou hlavních kategorií: politiky ovlivňující potravinové řetězce a politiky ovlivňující potravinové prostředí.
Mezi nejlépe hodnocenými politikami pro potravinové řetězce vynikly ty, které mají potenciální "trojí účinek":
1. poskytování pobídek zemědělcům k pěstování širší škály plodin
2. Podpora nových podniků a malých a středních podniků v potravinářském odvětví.
4. Propojení drobných zemědělců s místními trhy
5. Snižování potravinových ztrát a plýtvání v celém dodavatelském řetězci
Pro potravinové prostředí byly identifikovány čtyři politiky, které by mohly potenciálně řešit všechny tři problémy. Mezi nimi je i politika v oblasti podpory zdravého a udržitelného školního stravování:
1. Zvyšování cenové dostupnosti zdravější a udržitelnější stravy
2. Nabídka dotací na zdravější a udržitelnější potraviny
3. Omezení vystavení dětí potravinovému marketingu na všech mediálních platformách.
4. Politiky v oblasti školního stravování a výživy, které:
- Podporují konzumaci nezávadné kohoutkové vody;
- Poskytují a propagují zdravější a udržitelnější potraviny na základě výživových doporučení;
- Upřednostňují nákup sezónních, zdravějších a udržitelnějších potravin;
- Omezují méně zdravé a méně udržitelné potraviny a nápoje.
Tato studie poskytuje cenné poznatky pro tvůrce politik, kteří chtějí vytvořit potravinové systémy, jež budou zdravější pro lidi i lepší pro planetu. Zaměřením se na politiky s více přínosy mohou být vlády schopny účinněji a efektivněji řešit několik naléhavých globálních problémů.
Zdroj: Burgaz, C., Van-Dam, I., Garton, K. et al. Which government policies to create sustainable food systems have the potential to simultaneously address undernutrition, obesity and environmental sustainability?. Global Health 20, 56 (2024). https://doi.org/10.1186/s12992-024-01060-w