Od místních farmářů až na stůl školní jídelny – příběh brazilského města Nova Lima

6. 6. 2024
Skutečně zdravá škola

Brazilský program školního stravování, druhý největší a nejstarší na světě, zajišťuje stravování 42 milionů školáků v zemi. V roce 1954 se Brazílie vydala na cestu boje proti hladu dětí a zlepšení školní docházky prostřednictvím Národního programu školního stravování („Programa Nacional de Alimentação Escolar“). Program, který se původně zaměřoval na nejchudší regiony, se vyvinul v komplexní strategii, jejímž cílem je řešit potravinovou bezpečnost a výživu v celostátním měřítku.

„Investice do potravinové bezpečnosti a výživy mladé generace je investicí do rozvoje a do odstranění nerovnosti,“ zdůrazňuje význam školního stravování brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Každý školní den dostávají děti v celé Brazílii alespoň jedno jídlo, které splňuje jejich nutriční potřeby během vyučování. Od roku 2009 platí v Brazílii zákon, který zaručuje, že alespoň 30 % potravin používaných při přípravě školních pokrmů pochází z místních zdrojů z rodinných farem, aby se podpořila ekonomická role místních zemědělců, zejména žen. Tato politika podporuje přibližně čtyři miliony zemědělců a prosazuje udržitelné zemědělské postupy.

Program je financován převážně federální vládou, ale jeho realizace je decentralizována v 5 570 obcích. Nova Lima, město se 111 697 obyvateli v jihovýchodní části Brazílie, je již rok zapojena do projektu SchoolFood4Change.

Rodinní farmy v okolí města spolupracují s městem na produkci rozmanité škály čerstvých produktů bez použití pesticidů. Farmáři pracují podle filozofie regenerativního zemědělství, která zvyšuje biologickou rozmanitost a optimalizuje přirozenou sukcesi ekosystémů.

„Stejně kvalitní produkty, které dodáváme do nejlepších restaurací, poskytujeme i školním jídelnám v Nové Limě“, říká s hrdostí místní farmář.

Příklad Nové Limy ukazuje, jak mohou politici současně podporovat zdraví, vzdělávání a hospodářský rozvoj.

Zpět na výpis