Novinky ve školním stravování ve Slovenských školách

14. 8. 2024
Skutečně zdravá škola

Ministerstvo školství Slovenské republiky revidovalo Materiálové a spotřební normy a receptury pro školní stravování. Tento závazný dokument je vodítkem pro školní jídelny při přípravě jídel. Školním jídelnám poskytne nové receptury, chutnější pokrmy, čerstvou zeleninu a ovoce a zároveň sníží obsah cukru v nápojích.

Ministr školství Tomáš Drucker k tomu řekl: „Naším cílem je, aby školní jídelny poskytovaly dětem zdravá a chutná jídla. Snížení obsahu cukru, soli a nezdravých tuků v jídlech je klíčem ke zdravému vývoji dětí. Novými recepturami a větším využitím čerstvé zeleniny a ovoce se snažíme nejen zlepšit kvalitu školního stravování, ale také podpořit správné stravovací návyky, které budou mít pozitivní dopad na jejich zdraví.“

Cílem ministerstva školství je zajistit stravování dětí energeticky a nutričně vyváženými pokrmy a nápoji, zejména bez přidaného cukru. Nové receptury používají pečivo z celozrnné mouky, omezují přípravu pokrmů obsahujících měkké masné výrobky, uzené masné výrobky a smažené potraviny, zvyšují množství kvalitní, čerstvé a sezónní zeleniny a ovoce.

Revize školního stravování by také měla přispět k rozvoji kultury zdravého stravování a podporovat děti a žáky v osvojování správných stravovacích návyků. Školní stravování je součástí výchovně-vzdělávacího procesu, který si zaslouží zavádění nejnovějších výživových doporučení pro děti do praxe. Změny ve školním stravování pozitivně hodnotí také Slovenská asociace pro výživu a prevenci, Slovenská zemědělská univerzita v Nitře a Slovenská pediatrická společnost.

Eva Blaho, ředitelka programu Skutečně zdravé školy, změny komentovala takto: „Zavedení těchto změn ve školním stravování je v souladu s nejnovějšími doporučeními Světové zdravotnické organizace a Organizace pro výživu a zemědělství. Tyto organizace zdůrazňují význam vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a s nízkým obsahem přidaných cukrů, soli a nezdravých tuků. Snížení příjmu zpracovaných potravin a zvýšení podílu čerstvých sezónních surovin přispívá k prevenci obezity a dalších chronických onemocnění u dětí. Nové receptury a revidované normy zajistí, že strávníci budou dostávat nutričně hodnotná a kvalitní jídla, která podporují jejich zdraví a vývoj. Podpora regionálních pěstitelů a výrobců navíc posiluje udržitelnost a kvalitu školního stravování. Věříme, že revize zlepší vnímání jídel ve školních jídelnách na Slovensku.“