Mateřská škola Mánesova v Kroměříži otevírá novou jedlou školní zahradu

10. 6. 2024
Skutečně zdravá škola

Poslední ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevírá v úterý 11. června při Mateřské škole Kroměříž, Mánesova 3880. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

„Srdečně Vás zveme na slavnostní otevření naší nové „Jedlé školní zahrady“ s vyvýšenými záhonky, jedlými keři a inspirativním pozorovacím záhonem! Přijďte se s námi radovat z nového začátku a objevte pestrou paletu chutí a vůní, které naše zahrada nabízí. Slavnostní otevření proběhne 11. června od 15.30 hodin v prostorách školní zahrady. Čeká Vás prohlídka školní zahrady, informace o jejím postupném zvelebování, pěvecké vystoupení dětí z naší školy, pro děti budou připraveny zábavné aktivity. Kromě prohlídky zahrady můžete ochutnat a zakoupit výrobky od regionálních prodejců, z nichž někteří jsou naši dodavatelé, poznat něco ze zdravého sortimentu společnosti Lidl a kuchyně naší školky. Těšíme se na Vaši účast a společné prožití radosti z přírody a udržitelného životního stylu“, říká ředitelka školy Martina Luběnová.

„Realizace jedlé zahrady byla zahájena vloni na podzim, kdy mateřská škola rozšířila stávající vyvýšené záhony o nové. Děti společně s pedagogy navozili základní vrstvu (listí a větvičky) a na jaře za pomoci rodičů byli záhonky doplněny o hlínu. V dubnu děti na záhonky vysely mrkev, ředkvičky, hrášek, poté rajčata a jahody a do pozorovacího záhonu navíc brambory. Za přispění rodičů jsme společně vysázeli jedlé keře, osázeli truhlíky bylinkami. Velkým překvapením pro děti byl zakrslý králík v králíkárně, kterou jsme rovněž pořídili z daru. Chtěli bychom s dětmi sušit posekanou trávu ze školní zahrady a naučit je péči o zvíře. Vypěstované bylinky děti využívají k dochucení vody, kterou většinově pijí a také k dozdobení svačiny. Ze sklizené zeleniny a ovoce si udělají saláty, které pak společně zkonzumují a naplní tak název našeho projektu „Ze záhonku na talířek““, uvádí učitelka Dana Malenovská.

„Celkově dvanáctá zahrada ve společném projektu Lidlu a Skutečně zdravé školy ukazuje, že i sídlištní školka může dětem umožnit, aby se ve městě setkávaly s různými ekosystémy, porozuměly dějům a procesům v přírodě a budovaly si již od raného věku nejen vztah k životnímu prostředí“, uvádí mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.