I v domovech seniorů a nemocnicích se plýtvá jídlem

26. 11. 2024
Skutečně zdravá škola

Výzkum ukázal, kolik potravinového odpadu vzniká v domovech pro seniory a nemocnicích

Výzkum organizace Zachraň jídlo, který byl proveden ve spolupráci s Institutem evaluací a sociálních analýz odhalil, kolik potravinového odpadu vzniká v domovech pro seniory a nemocnicích. Výsledky ukázaly, že na talířích klientů zůstává výrazné množství jídla, především kvůli nevyhovující velikosti porcí a omezené komunikaci mezi personálem. Studie zároveň přináší inspiraci pro efektivnější hospodaření s potravinami, které může pomoci snížit plýtvání v těchto zařízeních.

Potravinový odpad v domovech pro seniory

Mezi únorem a květnem 2024 proběhlo měření potravinového odpadu ve čtyřech domovech pro seniory v Praze, které realizovala organizace Zachraň jídlo ve spolupráci s Institutem evaluací a sociálních analýz (INESAN) v rámci projektu Prague Food Waste. Cílem bylo zjistit, kolik potravinového odpadu vzniká při přípravě, výdeji a konzumaci obědů a večeří. Výsledky ukázaly, že z každých 100 kilogramů připraveného jídla připadá na potravinový odpad 30 kilogramů u obědů a 28,6 kilogramů u večeří. Největší podíl odpadu vzniká při výdeji a na talířích klientů, přičemž průměrná hmotnost odpadu na talíři jednoho strávníka je 145 gramů za den. Klienti často nejsou schopni dojíst velké porce a nadbytečné množství pečiva zůstává nesnědené. Naopak domovy, kde personál přizpůsobuje velikost porcí individuálním potřebám klientů, vykazují nižší míru odpadu. „Mezi hlavní výzvy patří přizpůsobení porcí možnostem klientů a snížení množství zbytkového jídla v kuchyních. Zároveň je potřeba motivovat k větší flexibilitě v servírování pokrmů,“ uvedla Anna Strejcová z organizace Zachraň jídlo. O výsledcích se diskutovalo na workshopu se 17 zástupci domovů pro  seniory a získané poznatky budou součástí doporučení pro veřejnou správu, která vzniknou na jaře 2025.

Potravinový odpad v nemocnicích

Výzkum probíhal také ve dvou pražských nemocnicích s odlišnou kapacitou a provozními podmínkami. Zatímco v menší nemocnici, která obslouží 139 zaměstnanců a 131 pacientů denně, vznikalo výrazné množství odpadu z nevydaných pokrmů (220 gramů na porci), větší nemocnice s 1 170 strávníky zaměstnanci a 320 pacienty generovala méně odpadu díky efektivnějším procesům, jako je zchlazování a znovuvyužití pokrmů. Obecně byl odpad z talířů pacientů výrazně vyšší než u zaměstnanců. Odpad z talířů pacientů byl za den v průměru 280–290 gramů, zatímco zaměstnanci vyhodili pouze 30–70 gramů. Příčinou jsou například zdravotní omezení, specifické diety či změny v počtu hospitalizovaných, které se do kuchyně dostávají se zpožděním. „Efektivnější komunikace mezi odděleními a kuchyní může pomoci snížit množství odpadu, stejně jako přizpůsobení velikosti porcí podle nutričních potřeb pacientů,“ komentovala výsledky Kateřina Rohanová z INESAN.

Řešení, jak snížit potravinový odpad v nemocnicích, budou prezentována na online workshopu pro zaměstnance nemocnic, který se uskuteční 10. prosince. V případě zájmu se můžete registrovat na e-mailu anna.strejcova@zachranjidlo.cz.

Zdroj: Zachraň jídlo

Zpět na výpis