Díky podpoře společnosti Lidl se v Šenově otevírá nová jedlá školní zahrada
Pátá ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevírá v úterý 6. června při Mateřské škole Palováček v Šenově u Nového Jičína. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.
„Zveme všechny rodiče, prarodiče i širší komunitu na zahradní „Piknik v trávě“ při slavnostním otevření naší nové jedlé školní zahrady, kterou jsme nazvali „Zahrada čtyř barev“. Návštěvníky čeká především letní pohoda, ochutnávka lehkého, čerstvého a dobrého jídla a pití, ochutnávka a prodej výrobků a výpěstků našich dětí, rodičů i regionálních prodejců. Dále pak inspirativní interaktivní přednášky nebo „farmářský fotokoutek“. Pro děti budou připraveny zábavné hry a soutěže. Ochutnávky ze zdravého sortimentu zajistí i společnost Lidl,“ říká ředitelka školy Lenka Macíčková.
Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch. „Vzdělávání dětí na školní zahradě je nedílnou součástí kritérií celoškolního programu Skutečně zdravá škola. Je to velmi oblíbená aktivita, do které se zapojují i ty nejmenší dětí v mateřských školách,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.
„Realizaci projektu jedlé zahrady předcházelo zpracování harmonogramu projektu, kterým jsme zajistili návaznost jednotlivých prací v průběhu projektu. Samotná realizace byla naplánována na 12 měsíců - zahájeni v měsíci červnu 2022, ukončení v měsíci červnu 2023. Poté byl sestaven projektový tým z řad učitelek a provozních zaměstnanců a navrženo čerpání finančních prostředků. O projektu jsme informovali rodiče a snažili se u nich vzbudit zájem a zapojit je do společných prací s dětmi na zahradě. Řada rodičů se aktivně zapojila jak do podzimní a jarní brigády, ale také do podzimní a jarní školní výzvy pod názvem „Zachraňte drobná zvířátka a hmyz na naší školní zahradě“ a přinášela na zahradu doma vyrobená pítka, budky pro ptáčky, hmyzí domečky a další. Z řad rodičů vzešlo i architektonické řešení zahrady. Do zahradnických prací se zapojily i děti v rámci běžných řízených činností s dětmi na zahradě,“ doplnila Lenka Macíčková.
„Těší nás, že můžeme podpořit školy a školky při výstavbě jedlých školních zahrad. Díky jedlým zahradám se děti naučí pečovat o ovoce a zeleninu, výpěstky budou využité ve školní jídelně a zároveň vznikne místo pro komunitní setkávání mezi školou a rodiči. V grantové výzvě zabodovaly školy a školky, které mají s pěstováním na školních pozemcích dlouhodobou zkušenost, ale také školy, které jsou na poli budování školních zahrad nadšeným nováčkem. Vítězové grantové výzvy tak mohou díky finančnímu příspěvku rozšířit své stávající zahrady o rozmanité prvky, ovocné keře a stromky, vyvýšené záhony nebo mohou díky grantu jedlou zahradu vybudovat zcela od základu,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.