Díky podpoře společnosti Lidl se tento týden v Brně a Dobroměřicích otevírá nová jedlá školní zahrada

20. 5. 2024
Skutečně zdravá škola

V tomto týdnu se otevírají dvě nové jedlé školní zahrady. Ve čtvrtek 23. května při Waldorfské škole Brno a v pátek 24. května při Mateřské škole Dobroměřice na Lounsku. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

„Zveme vás na slavnostní otevření naší nové jedlé zahrady, které proběhne ve čtvrtek 23. května od 17 hodin. Na úvod vystoupí pěvecký sbor školy, po přestřižení pásky u nově vybudované jedlé školní zahrady si hosté budou moci prohlédnout výstavu a dozvědět se, jak zahrada vznikala. Seznámí se také se včelínem a mohou se zapojit do soutěže o nejchutnější koláč s ovocem. Po celou dobu bude v prostorách zahrady informační stánek finančního partnera projektu, společnosti Lidl, s ochutnávkami zdravých a udržitelných potravin. “ říká Tomáš Jedlička, ředitel školy.

„V pátek 24. května 2024 ve 13:30 hodin se uskuteční slavnostní otevření naší „Jedlé školní zahrady“ v Dobroměřicích. Všechny přítomné přivítá skřítek Dobroušek, který symbolicky odemkne naučnou stezku, která propojuje celou novou část zahrady – divoce jedlý háječek, louka a Středohor, Dobroškolková zahrádka. Po celé zahradě budou připravené zábavné úkoly s environmentální, naučnou a kreativní tématikou. Těšit se můžete na dobré a zdravé jídlo od lokálních farmářů, dodavatelů a obchodů s možností nakoupení jejich produktů. Samozřejmostí bude i stánek Lidl se svou ochutnávkou a zdravé občerstvení si připraví i naši úžasní rodiče a kuchyň mateřské školy. Srdečně Vás všechny zveme,“ říká ředitelka školy Ludmila Jirotková.

„Projekt nových jedlých školních zahrad symbolizuje odhodlání obchodního řetězce Lidl k integraci vzdělávacích aktivit s přírodou. Jsme vděčni za příležitost podílet se na tak inspirativním projektu. Společně s programem Skutečně zdravá škola se snažíme podporovat zdravé stravovací návyky a vztah dětí k potravinám a půdě. Jsme rádi, že děti mají možnost objevovat přírodu a získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se vyrábí či pěstuje,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.

O projektu Jedlé školní zahrady

Grantovou výzvu realizují společně spolek Skutečně zdravá škola a společnost Lidl. Cílem spolupráce je podpora kultury zdravého a udržitelného stravování ve školách. Do druhého ročníku grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad přihlásilo v roce 2023 své projekty 25 škol zapojených v programu Skutečně zdravá škola. Zástupci programu Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl vybrali celkem šest škol, z nichž každá získala 100 000 Kč na realizaci jedlé zahrady a zároveň metodickou podporu při jejím budování. „Z velkého zájmu máme obrovskou radost. Všechny žádosti byly velmi kvalitně zpracované – ukazuje se, že téma vzdělávání na školních zahradách je aktuální a populární. Výběr byl opravdu těžký," říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Nové jedlé školní zahrady v letošním roce otevřou při Waldorfské škole Brno, Mateřské škole Dobroměřice, Základní škole a Mateřské škole Višňové, okres Znojmo, Mateřské škole Mánesova Kroměříž, Základní škole a mateřské škole obce Zbyslavice a Základní škole a Mateřské škold Nové Veselí.

Z nové jedlé školní zahrady se již těší vítězové prvního ročníku výzvy v Mateřské škole Řestoky, v Základní a mateřské škole Dětenice, ve Fakultní základní škole Otakara Chlupa v Praze 13, Mateřské škole 28. října Turnov, Mateřské škole Palováček v Šenově u Nového Jičína, a v Základní a Mateřské škole Ludgeřovice.