Díky podpoře společnosti Lidl se při Základní a mateřské škole ve Višňovém otevírá nová jedlá školní zahrada

7. 5. 2024
Skutečně zdravá škola

První ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevírá v sobotu 11. května při Základní škole a Mateřské škole, Višňové, okres Znojmo. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

„Slavnostní otevření nově vybudované jedlé zahrady se uskuteční v zahradě školy a venkovní učebně v jejím sousedství. V sobotu od 9 hodin ráno srdečně uvítáme naše hosty, seznámíme je s programem a dopřejeme jim Férovou snídani. V 10 hodin bude zahájena komentovaná prohlídka jedlé zahrady, kterou provede zahradník Tomáš Svoboda, jenž nám poskytoval cenné rady a vedl workshopy pro veřejnost. Následovat bude vaření s lektorkou Skutečně zdravé školy Andreou Hruškovou, která se zaměří na zpracování plodů zahrady tak, aby jídlo oslovilo i naše nejmenší. Během celé akce budou mít děti možnost za pomoci osmáků vytvořit škvorovníky a proběhne i bleší trh, kde se budou vyměňovat zahradnické přebytky, jako jsou sazenice, oddělky rostlin, bylinky, nebo pokojové květiny. Nedílnou součástí slavnosti bude také stánek společnosti Lidl, který účastníkům představí sortiment udržitelných potravin. Srdečně Vás všechny zveme,“ říká Jiří Beran, ředitel školy.

Práce a vzdělávání na školní zahradě má na děti mnoho pozitivních vlivů. Otevírá jim nové možnosti poznávání prostředí, rostlin a přírodních jevů. Podporuje v nich respekt k přírodě jako celku a přispívá k lepším stravovacím návykům. Zároveň posiluje jejich koncentraci, představivost a sociální dovednosti. Estetické vnímání je také součástí tohoto procesu, stejně jako zvyšování sebevědomí a pocit hrdosti ze svých úspěchů. Tom Václavík, ředitel programu, zdůrazňuje, že vzdělávání na školní zahradě je důležitou součástí celoškolního programu Skutečně zdravá škola a těší se velké oblibě, kterou si užívají i nejmenší žáci z mateřských škol.

„Projekt Škola v zahradě, jehož součástí je vybudování jedlé zahrady jsme začali realizovat v roce 2023 na podzim. Náš plán vybudovat plochy pro pěstování ovoce, zeleniny a bylinek v místě, kde se nacházel pouze trávník byl velmi ambiciózní, ale vše se podařilo. A to díky zapojení velkého množství žáků, pracovníků školy, rodičů i dobrovolníků, za což jim patří velký dík. Uspořádali jsme dva workshopy, na kterých se účastníci pod vedením zahradníka naučili zakládat vyvýšené a hlubině zúrodněné záhony, osazovat trvalkový záhon a vysázet jedlý les. Žáci v pracovních činnostech vyrobili příbytky pro budoucí obyvatele naší zahrady, ježkovník, hmyzí domky, ptačí budky, škvorovníky, pítka a krmítka. Výsledkem žákovských projektů bylo vytvoření tříkomorového kompostéru, zavlažovacího systému, který využívá dešťovou vodu ze střechy školy, a nakonec i bylinkového záhonu.  Všechny součásti byly opatřeny popisky s QR kódy, kde jsou vysvětleny principy „přírodního zahradničení“, v koutech zahrady byly osazeny lavičky. Děti ze školní družiny předpěstovaly sazenice a záhony osázely. Benefitem naší zahrady je vznik příjemného prostředí vhodného nejen pro pěstování plodin, učení v zahradě, ale také pro setkávání,“ doplnil ředitel Beran.

"V sobotu 11. května bude slavnostně otevřena nová jedlá školní zahrada při Základní a Mateřské škole ve Višňovém na Znojemsku, a to díky podpoře společnosti Lidl a programu Skutečně zdravá škola. Jsme nadšení, že jsme mohli přispět k tomuto projektu a pomoci šesti školám získat finanční prostředky na vytvoření vzdělávacích prostor, které jsou pro děti skutečně přínosem," uvádí mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.