V rámci projektu ,,Miluji jídlo – neplýtvám! Miluji vodu – kohoutkovou!“ budou žáci tří vybraných škol v Královehradeckém kraji řešit, co mohou dělat pro snížení plýtvání pitnou vodou a jídlem ze školní jídelny

20. 5. 2019

(Hradec Králové, 20. 5. 2019) V rámci projektu ,,Miluji jídlo – neplýtvám! Miluji vodu – kohoutkovou!“ budou žáci tří vybraných škol v Královehradeckém kraji řešit, co mohou dělat pro snížení plýtvání pitnou vodou a jídlem ze školní jídelny. Celý projekt je realizován díky programu Skutečně zdravá škola a za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Hlavní cílovou skupinou jsou žáci základní škol a pracovníci školních jídelen. Projekt věří, že šířením osvěty poutavou a praktickou formou můžeme vychovávat a vzdělávat generaci, která si bude vážit zdrojů, které máme k dispozici pro svou obživu. Osvěta bude šířena zejména mezi žáky a následně mezi veřejnost. Žáci se dozvědí praktické informace, které se dotýkají jejich každodenního života, vyzkouší si mnoho aktivit souvisejících s tématem a mimo jiné navštíví také prostředí školních kuchyní.

Po ukončení tohoto projektu, zpracování evaluací od škol a případné úpravě použitých metodických materiálů nabídne Skutečně zdravá škola celý projekt volně k dispozici i ostatním školám v České republice.

Kontakt:

O Skutečně zdravé škole:

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Pomáhá školám realizovat komplexní program Skutečně zdravá škola, v jehož rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.

Pozitivní přínos programu byl potvrzen ziskem první ceny v rámci nezávislého ocenění Ceny SDGs, které uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje, mj. „Zdraví a kvalita života“, „Kvalitní vzdělávání“, „Odpovědná výroba a spotřeba“ a „Klimatická opatření“.

Zpět na výpis