Skutečně zdravá škola získala grant od Státního fondu životního prostředí na rozvoj svého programu
Rozhodnutím ministra životního prostředí získal spolek Skutečně zdravá škola grant na rozvoj svého programu. Podpora v celkové výši téměř 2 miliony korun bude sloužit na pokrytí nákladů na rozvoj programu ve školách v České republice po dobu dvou následujících let.
„Grant pomůže rozšířit program Skutečně zdravá škola na další školy v České republice. Díky podpoře dojde ke zvýšení kvality programu prostřednictvím nově vytvořených vzdělávacích pomůcek a podpoře dalších škol k plnění kritérií programu. V rámci vzdělávacích aktivit projektu se zaměříme na témata související s problematikou životního prostředí a zemědělství, konkrétně na zlepšení povědomí dětí, pedagogů a veřejnosti o problematice sucha,“ říká Tom Václavík, předseda spolku.
V rámci projektu budou mimo jiné vytvořeny čtyři metodické materiály pro pedagogy: Pijeme kohoutkovou, Ze statku do školy, Oslava dobrého jídla a Voda a sucho. Všechny nově vytvořené metodické materiály budou pilotně ověřeny na 14 školách.
Inovativnost projektu spočívá v komplexním využití tématu jídla a pěstování ve vzdělávání s důrazem na ekologické, ekonomické a společenské souvislosti a propojení tohoto tématu s výukou různých předmětů na úrovni všech stupňů škol. Program Skutečně zdravá škola pomáhá řešit několik problémů naráz: nezdravý životní styl dnešních dětí a mládeže, odbyt zemědělské produkce v místě, pochopení a poznání problematiky produkce a spotřeby potravin na vlastní zdraví a zdraví a vzhled krajiny, ve které žijeme, hrdost na specifickou kulturu vlastního regionu.
Skutečně zdravá škola je komplexní program, plně integrovaný do života celé školy. Aby byla dětem poskytována chutná a zdravá jídla a vytvářeny základy zdravých stravovacích návyků, se ve školách zapojených do programu společně zasazují vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních jídelen, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity. V programu SZŠ je žákům poskytnuta plná důvěra k účasti na celém procesu, jsou součásti Akční skupiny a aktivně se podílí na tvorbě plánu kultury zdravého stravování ve škole. Všechny školy, které prokázaly splnění bronzových, stříbrných a zlatých kritérií programu fungují jako centra dobré praxe, sdílejí své zkušenosti s ostatními školami a zájemci. Spolupráce s místní komunitou a příspěvek k udržitelnému rozvoji obce či regionu je zabudována přímo v kritériích programu. Školy se aktivně zapojují do dění v obci či městě, například organizací školních farmářských trhů nebo oslav na školních zahradách.
Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
O Skutečně zdravé škole:
Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.