Projekt Waste Not Want Not zapojí mladé lidi, aby se stali skutečnými tvůrci změn v přechodu k bezodpadové Evropě

18. 9. 2023

(Brno, 18. září 2023) Nově zahájený projekt s názvem Waste Not Want Not, financovaný v rámci programu Erasmus+, umožní učitelům v celé Evropě přístup k online nástrojům a podpoře v oblasti vzdělávání pro udržitelnost. Projekt pomůže řešit obrovský problém plýtvání plasty a potravinami v naší společnosti tím, že bude inspirovat mladé lidi, aby se aktivně angažovali v aktivitách směřujících k omezování nebo eliminaci plýtvání. Projekt byl zahájen v září 2023 a potrvá do srpna 2026.

Cílem projektu je řešit problematiku přílišného plýtvání plasty a potravinami v naší společnosti. Odpad je příčinou vyčerpávání zdrojů a velkou měrou přispívá ke změně klimatu. Existuje obrovský potenciál pro snížení emisí skleníkových plynů snížením množství odpadu, přesto objem odpadu v celé EU stále roste. Průměrný občan EU vyprodukoval v roce 1995 467 kg odpadu, v roce 2020 to bude 505 kg. (Eurostat). "Zaměřujeme se na školy, kde můžeme pomoci snížit množství odpadu, které tyto instituce produkují, a formovat návyky dětí a jejich rodin v budoucích generacích. Naším cílem je zahájit ambiciózní přechod k nízkouhlíkové oběhové budoucnosti," uvedl Tom Václavík, koordinátor projektu.

Na projektu se bude podílet deset partnerů ze šesti zemí: Skutečně zdravá škola, z.s. (CZ), Skutočně zdravá škola (SK), Kaiblinger & Zehetgruber OG a Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium Kundmanngasse Wien (AT), Oekomarkt Hamburg a Institut equalita (Německo), Střední odborná škola cestovního ruchu a Vysoká škola agropodnikání a rozvoje venkova v Plovdivu (Bulharsko), Vzgojno Izobrazevalni závod Antonie Kucler Vrhnika a Celostno izobraževanje o prehrani Tanja Bordon s. p. (Slovinsko).

Školy produkují velké množství odpadu, ale jsou také místem, kde se budoucí spotřebitelé učí přemýšlet o svém chování a vytvářet si jiné spotřební návyky. Děti mají zájem o pozitivní změny ve světě, který zdědí, a mohou o tom informovat své rodiny a komunity. Potenciál využít energii mladých lidí k tomu, aby pomohli změnit naši společnost, která plýtvá, je velmi silným nástrojem. Bez řádného zapojení mladých lidí do problematiky plýtvání a bez toho, aby byli vybaveni znalostmi a nástroji, které jim umožní jednat, nepovedou stávající opatření k trvalým změnám.

Projekt vytvoří online platformu s inovativními vzdělávacími zdroji pro učitele a studenty v podobě příkladů osvědčených postupů. Podpoří školy při realizaci projektů a poskytne podporu učitelům. Partneři začlení nové zdroje do své práce a budou je dále šířit.

O Skutečně zdravé škole

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Program má prokázaný pozitivní vliv na zdraví dětí, jejich schopnost učit se a na udržitelnost stravování ve školách a rozvoj regionu.

Program nabízí otevřený participativní proces vzdělávání - zapojení všech aktérů od žáků, učitelů, vedení školy, kuchařek, rodičů, zřizovatelů až po místní podnikatele a členy okolní komunity. Školy se aktivně zapojují do komunitního života obce. Aktivní zapojení rodičů umožňuje vedení školy získat zpětnou vazbu a zajímavé nápady.

Více informací naleznete na:

http://www.skutecnezdravaskola.cz/

https://www.facebook.com/skutecnezdravaskola/

https://www.youtube.com/channel/UCo8WYUpEkTdhLZYKoQCyjnA

https://twitter.com/Skutecne_zdrava

https://www.instagram.com/skutecnezdravaskola/

Zpět na výpis