Projekt SchoolFood4Change vytvořil pevný základ pro změnu systému školního stravování v EU

10. 1. 2023

(Brno 10.1.2023) Během prvního roku realizace celoevropského projektu SchoolFood4Change (SF4C) se podařilo položit základy pro přechod na nové paradigma školního stravování. SF4C zmapoval systémy školního stravování ve všech 12 zúčastněných zemích EU, vytvořil rámec pro celoškolní přístup ke stravování, který přivádí všechny aktéry školního stravování k jednomu stolu, a vytvořil dobře podloženou definici "udržitelného systému školního stravování".

Pokrok projektu přilákal města a školy v EU i mimo ni, které mají zájem o replikaci přístupu SF4C a pokračování úspěšného příběhu zdravějšího a udržitelnějšího školního stravování. V České republice aktivity projektu řídí a realizuje Skutečně zdravá škola, z.s. Projekt je financován z evropského programu Horizont 2020.

Projekt SchoolFood4Change zmapoval systémy školního stravování v 16 městech a regionech ve všech 12 zúčastněných zemích EU. Mapování zkoumalo zadávání veřejných zakázek a poskytování školního stravování a shromáždilo informace o národních právních rámcích a inovativních přístupech, organizačních a obchodních strukturách i provozní výkonnosti v oblasti poskytování školního stravování. Výsledky se ve všech ukazatelích velmi liší. Několik příkladů: Většina škol ve zkoumaných městech a regionech poskytuje denně teplý oběd, v šesti regionech také snídani, v sedmi poskytují školy během dne svačiny. Ceny školního oběda se pohybují mezi jedním a osmi eury za pokrm. Ve většině případů je školní strava dotována buď plně nebo alespoň pro nejzranitelnější skupiny. Různorodé přístupy ukazují, že neexistují žádné společné evropské normy ani osvědčené postupy, pokud jde o finanční, organizační nebo právní struktury pro zdravé a udržitelné školní stravování. Mapování systému školního stravování je základem pro návrhy postupů pro zlepšení udržitelnosti stravovacích systémů a slouží jako východisko pro mapování pokroku v dalším průběhu projektu.

Projektové konsorcium také vypracovalo rámec celoškolního přístupu ke stravování (Whole School Food Approach). Metoda celoškolního přístupu ke stravování je způsob, jak dosáhnout zdravé a udržitelné kultury stravování ve školách a v jejich okolí. Přístup vidí školy – od školek po střední školy – jako katalyzátory udržitelné změny potravinového systému. Tato metoda integruje stravování a vzdělávání: řeší skladbu školního stravování a fungování školních jídelen, zahrnuje praktickou výuku, vzdělávací aktivity a aktivní účast žáků a učitelů a zapojuje širší školní komunitu, včetně rodičů, zemědělců, podniků a občanské společnosti. Cílem projektu SchoolFood4Change je dosáhnout dlouhodobého dopadu tím, že potraviny budou zahrnuty do všech aspektů života školy, jako je řízení, politika, vzdělávání, stravování a zapojení školy do širšího společenství. Od roku 2023 začne tuto metodu a její aktivity pilotovat 80 škol v celé Evropě.

Více informací o celoškolním přístupu ke stravování najdete na webových stránkách programu Skutečně zdravá škola, další informace o projektu na jeho internetové stránce.

Projekt SchoolFood4Change poprvé definoval pojmy "udržitelný systém školního stravování" a "zdravé a udržitelné školní stravování". Tyto definice chyběly ve vědeckém a politickém diskurzu a nyní se na nich shodli všichni partneři projektu. Obě definice usnadní diskusi a opatření ke zlepšení školního stravování, a tím také přispějí k naplňování cílů udržitelného rozvoje.

Kontakt pro média:

Tom Václavík, Skutečně zdravá škola, +420 776 760 700, tom@skutecnezdravaskola.cz

Ulrika Backlund, WWF Sweden, +46 8 546 575 24, ulrika.backlund@wwf.se

O projektu SchoolFood4Change

Do projektu je zapojeno 14 místních samospráv: Budapešť, Maďarsko; Kodaň, Dánsko; Essen, Německo; Gent, Belgie; Leuven, Belgie; Lyon, Francie; Malmö, Švédsko; Milán, Itálie; Nuoro, Itálie; Norimberk, Německo; Tallinn, Estonsko; Umeå, Švédsko; Vídeň, Rakousko; Viimsi, Estonsko a dva regiony: Dordogne, Francie a Valencie, Španělsko. Mezi přidružené projektové partnery patří Antverpy (BE), Madrid (ES), Nitra (SK), Zaragoza (ES), okres Rača (SK), obce Schaerbeek (BE), Bagno a Ripoli a Cuneo (IT). Výzkumným partnerem je Universita Rijeka, Chorvatsko.

Oficiální podporu projektu poskytly klíčové evropské a národní instituce, například Rakouské ministerstvo zemědělství, regionů a turismu, Rakouské ministerstvo pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie a Rakouské ministerstvo sociálních věcí, zdravotnictví, péče a spotřebitelské ochrany; Španělské ministerstvo zdraví; Německé ministerstvo potravin a zemědělství; Slovenské ministerstvo vzdělávání, výzkumu a sportu; Ministerstvo životního prostředí a potravin Dánska; Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR; Ministerstvo životního prostředí Estonska; Státní zdravotní ústav ČR.

Cílem projektu SchoolFood4Change (SF4C) je zapojit školy jako katalyzátory transformace potravinového systému směrem k chutné a zdravé stravě pro lidi i planetu. Proto 43 organizací z 12 evropských zemí, koordinovaných organizací ICLEI - Local Governments for Sustainability, svolává k jednomu stolu všechny relevantní aktéry v oblasti školního stravování: od studentů, rodičů a učitelů, přes zemědělce, kuchaře a personál jídelen až po odborníky z oblasti udržitelného zásobování potravinami, dietology a místní podniky. Jádrem projektu je trojí přístup, který zahrnuje udržitelné zadávání veřejných zakázek na potraviny, zavádění planetárně zdravé diety a celoškolního přístupu ke stravování. Projekt SchoolFood4Change je financován z programu Evropské unie Horizont 2020. Byl zahájen v lednu 2022 a potrvá čtyři roky.

Tento projekt byl financován z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové smlouvy č. 101036763.

Výhradní odpovědnost za obsah nesou partneři projektu SchoolFood4Change. Obsah nemusí nutně odrážet stanovisko Evropské komise. Komise není odpovědná za jakékoli použití informací v tomto dokumentu.

Zpět na výpis