Mateřská škola Fügnerova Louny získala prestižní evropské ocenění za rozvoj udržitelného školního stravování
Brno, 14. února 2025 – Mateřská škola Fügnerova Louny, jedna z pouhých pěti škol v Česku oceněných zlatým certifikátem programu Skutečně zdravá škola, dosáhla dalšího mimořádného úspěchu na evropské úrovni! Její inovativní přístup ke zdravému stravování a vzdělávání dětí byl vybrán mezi deset nejlepších příkladů školních iniciativ v rámci prestižního mezinárodního programu SchoolFood4Change (SF4C).
Na slavnostním vyhlášení, které proběhlo 12. února 2025 v rámci světového veletrhu biopotravin BIOFACH v německém Norimberku, bylo oceněno deset výjimečných škol a měst z celé EU, které se podílejí na proměně školního stravování směrem k udržitelnosti a zdraví. Mezi oceněnými je i Mateřská škola Fügnerova Louny, která tak opět potvrzuje svou vedoucí roli v oblasti školního stravování v České republice.
Jako dosud jediná škola v Evropě navíc Mateřská škola Fügnerova Louny splnila stříbrná kritéria v programu SchoolFood4Change, který oceňuje školy za inovativní přístupy ke zdravé výživě a udržitelnému stravování.
Mateřská škola Fügnerova Louny je průkopníkem v oblasti moderního školního stravování. Ve své filozofii propojuje výuku o jídle s praktickými aktivitami – děti zahradničí, navštěvují farmy, učí se o původu potravin a zapojují se do přípravy jídel. Klíčovou součástí je také zapojení rodičů a širší komunity, což školce pomáhá budovat silnou kulturu zdravého a udržitelného stravování. Kromě ocenění SF4C se může pyšnit také zlatým certifikátem v programu Skutečně zdravá škola, což ji řadí mezi lídry v oblasti školního stravování v České republice.
„Toto ocenění je důkazem, že změny v oblasti školního stravování mají smysl. Děti se u nás učí o jídle prostřednictvím zážitků. Snažíme se je vést k odpovědnému vztahu k jídlu a přírodě. Úzce spolupracujeme s místními farmáři a na přípravu pokrmů používáme čerstvé sezónní biopotraviny,“ říká Olga Krátká, ředitelka školky.
Mezi další oceněné příklady byly vybrány Mateřská škola Lobelka ze slovenského Liptovského Mikuláše, a iniciativy v oblasti školního stravování ve francouzském departementu Dordogne, městech Milán, Vídeň, Nuoro (Itálie), Tallinn, Umeå (Švédsko) a Gent v Belgii.
Vybrané příklady ukázaly, že transformace systémů stravování na udržitelnější a zdravější může začít již ve školách, a to díky inovativním iniciativám a týmové práci studentů, rodičů a stravovacích zařízení.
Inspirace pro další školy
Mateřská škola Fügnerova Louny je skvělým příkladem dobré praxe nejen v Ústeckém kraji, ale i v celé České republice. Díky aktivitám, jako jsou „Zahradní slavnost“ nebo „Férová snídaně“, propojuje školu, rodiče i širší komunitu a podporuje ekologické a udržitelné stravovací návyky.
Program SchoolFood4Change je evropská iniciativa, která pomáhá školám přecházet na zdravější a ekologičtější stravování. Certifikace hodnotí nejen složení jídelníčku, ale i zapojení dětí, pedagogů a širší komunity do vytváření udržitelného stravovacího prostředí.
Kontakt:
- Olga Krátká, ředitelka, Mateřská škola Fügnerova Louny, 734 471 394, reditelka@msfugnerova.cz
- Tom Václavík, Skutečně zdravá škola, +420 776 760 700, tom@skutecnezdravaskola.cz
O projektu SchoolFood4Change
Do projektu je zapojeno 14 místních samospráv: Budapešť, Maďarsko; Kodaň, Dánsko; Essen, Německo; Gent, Belgie; Leuven, Belgie; Lyon, Francie; Malmö, Švédsko; Milán, Itálie; Nuoro, Itálie; Norimberk, Německo; Tallinn, Estonsko; Umeå, Švédsko; Vídeň, Rakousko; Viimsi, Estonsko a dva regiony: Dordogne, Francie a Valencie, Španělsko. Mezi přidružené projektové partnery patří Antverpy (BE), Madrid (ES), Nitra (SK), Zaragoza (ES), okres Rača (SK), obce Schaerbeek (BE), Bagno a Ripoli a Cuneo (IT). Výzkumným partnerem je Universita Rijeka, Chorvatsko.
Cílem projektu SchoolFood4Change (SF4C) je zapojit školy jako katalyzátory transformace potravinového systému směrem k chutné a zdravé stravě pro lidi i planetu. Proto 43 organizací z 12 evropských zemí, koordinovaných organizací ICLEI - Local Governments for Sustainability, svolává k jednomu stolu všechny relevantní aktéry v oblasti školního stravování: od studentů, rodičů a učitelů, přes zemědělce, kuchaře a personál jídelen až po odborníky z oblasti udržitelného zásobování potravinami, dietology a místní podniky. Jádrem projektu je trojí přístup, který zahrnuje udržitelné zadávání veřejných zakázek na potraviny, zavádění planetárně zdravé diety a celoškolního přístupu ke stravování. Projekt SchoolFood4Change je financován z programu Evropské unie Horizont 2020. Byl zahájen v lednu 2022 a potrvá čtyři roky.
O programu Skutečně zdravá škola
Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Program má prokázaný pozitivní vliv na zdraví dětí, jejich schopnost učit se a na udržitelnost stravování ve školách a rozvoj regionu.
Program nabízí otevřený participativní proces vzdělávání – zapojení všech aktérů od žáků, učitelů, vedení školy, kuchařek, rodičů, zřizovatelů až po místní podnikatele a členy okolní komunity. Školy se aktivně zapojují do komunitního života obce. Aktivní zapojení rodičů umožňuje vedení školy získat zpětnou vazbu a zajímavé nápady.
Více informací naleznete na:
http://www.skutecnezdravaskola.cz/
https://www.facebook.com/skutecnezdravaskola/
https://www.youtube.com/channel/UCo8WYUpEkTdhLZYKoQCyjnA
https://twitter.com/Skutecne_zdrava
https://www.instagram.com/skutecnezdravaskola/
Tento projekt byl financován z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové smlouvy č. 101036763.
Výhradní odpovědnost za obsah nesou partneři projektu SchoolFood4Change. Obsah nemusí nutně odrážet stanovisko Evropské komise. Komise není odpovědná za jakékoli použití informací v tomto dokumentu.