V září dětem oči září
Na naší zahradě letos děti pěstovaly nejen to, co samy zasadily, ale leccos nám tam přirozeně vyrostlo samo, když ptáci či vítr zavali semínko k nám. Tak se stalo, že nám vyrostlo snad na šest obrovských rostlin divizny velkokvěté. A my jsme celé léto, když byl ještě provoz, diviznu trhali, sušili, ale vyráběli jsme i léčivý sirup.
Pro diviznu se dříve používalo označení např. Petrova hůl, oranka, svíce, pochodňová květina a další. Květy divizny se používaly k oživení barvy a chuti léčivých čajů. Ženy používaly odvar na barvení vlasů, potíraly si diviznovými listy tváře pro přirozený ruměnec a ze sušených listů se připravoval odvar, který se používal na zábaly na bolavé nohy, otoky a bércové vředy. Její název možná vznikl právě z toho úsloví, že zábaly dělaly doslova divy.
Léčivé účinky divizny využijeme hlavně na podzim, kdy začíná období respiračních obtíží, je vhodná při nachlazení a zánětech průdušek a pomáhá od kašle. Což se nám ve školce bude hodit. Pokud si připravíme domácí čaj ze sušených květů, je dobré ho vždy přecedit (nejlépe přes plátýnko), aby v čaji nezůstaly drobné chloupky z květů, které zbytečně dráždí sliznice. Divizna má protizánětlivé účinky, obsahuje látky saponiny, sliz, silice, cukry a třísloviny. Hodí se na obklady při drobných poranění kůže, hemoroidech a na zábaly při revmatických bolestech kloubů.
A jak vyrobit sirup, který děti mohou užívat proti kašli? Vyrobíme ho za studena - do čisté sklenice pěchujeme podíl divizny a cukru zhruba ve stejných vrstvách, poslední vrstvou je cukr. Poté zavřeme víčkem a necháme 10 - 14 dnů na světle, třeba na okně. Obsah průběžně promícháme třesením sklenice a nakonec vše přecedíme a vymačkáme přes plátno. To by jste nevěřili, jak hustý sirup se podaří vylouhovat. Podívejte se na to, jak jsme s dětmi sirup připravili.