Tři, dva, jedna.... ZAČÍNÁME!
Všichni jistě víte, že naše školka se pyšní titulem EKOŠKOLKA. V tomto programu se s dětmi zabýváme 4 velkými tématy – ODPADY, JÍDLO, PROSTŘEDÍ ŠKOLY A VODA. Tento rok se podrobně věnujeme právě tématu JÍDLO.
V tématu JÍDLO se děti seznamují s tím, co vše je zodpovědná spotřeba jídla, do které patří i zásady zdravé výživy. Děti zjišťují původ potravin a učí se, proč jsou sezónní potraviny a potraviny z místních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí. Samy pátrají, které potraviny mohou získat z blízkého okolí a které se musejí dovézt z daleka. Učí se o důležitosti ovoce a zeleniny pro člověka. Pokud je to možné, spolupodílejí se na zakládání záhonků a učí se pěstovat bylinky, zeleninu či ovoce. Zjišťují, jak lze vypěstované "dobroty" využít v kuchyni.
Proč Vám to píšeme?
Někteří všímaví rodiče možná již zaregistrovali nový banner na úvodní straně našich webových stránek. Rádi bychom Vás informovali, že jsme se zapojili do projektu Skutečně zdravá škola, který právě na téma JÍDLO perfektně navazuje. Že jste o něm ještě neslyšeli?
„Skutečně zdravá škola je komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému, úspěšnému a udržitelnému životu a díky kvalitnímu stravování zlepšuje jejich chování a vzdělávací výsledky.“
Vize skutečně zdravé školky je nabízet dětem jídlo, které je chutné, zdravé a připravené z kvalitních surovin. Školky pomáhají dětem získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují jim porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a znalosti, dovednosti, postoje a kompetence nutné pro udržitelný život.
Ptáte se, co to pro nás znamená?
Postupným plněním jednotlivých kritérií programu je možné dosáhnout tří stupňů ocenění – bronzového, stříbrného a zlatého. My se pro začátek pokusíme dosáhnout první mety - bronzového ocenění.
Skutečně zdravá školka s bronzovým oceněním nabízí dětem sezónní pokrmy vyrobené minimálně ze 75% z čerstvých surovin. Zapojuje rodiče a děti do zlepšování školního stravování a prožitku v jídelně prostřednictvím akční skupiny pro zdravé stravování. Poskytuje dětem možnost vzdělávacích aktivit v oblasti přípravy pokrmů, zahájila kroky k vytvoření školní zelinářské zahrady a organizuje pro děti návštěvu farem v okolí.
Jak to asi bude vypadat v praxi?
Jídla podávaná dětem v naší mateřské škole nebudou obsahovat žádné nežádoucí přísady (jako umělá barviva, aromata, sladidla a konzervační látky) ani polotovary. Pokrmy budou vyrobeny z čerstvých, nezpracovaných surovin či potravin. Suroviny a potraviny budeme nakupovat především od lokálních pěstitelů, chovatelů a výrobců (např. Ekofarma Javorník). Pokud to bude možné, budeme vždy využívat sezónní suroviny. Paní učitelky budou děti učit neplýtvat jídlem. Využijeme školní zahradu a naše záhony pro vlastní výpěstky, které využijeme v naší kuchyni. Společně s dětmi se například podíváme i na různé farmy.
Co už jsme stihli?
Náš první úkol byl, spojit se s koordinátorkou programu, která nás s programem podrobně seznámila, vysvětlila vše potřebné a zodpověděla naše dotazy. Na této „online schůzce“, které se zúčastnila většina pracovnic MŠ, byla zvolena školní koordinátorkou programu – p. učitelka a zároveň vedoucí stravování Ilona Hrnčiříková.
Co nás čeká teď?
Jako první bod nás nyní čeká analýza školní jídelny zástupcem projektu, kdy bude porovnáván současný stav v přípravě pokrmů v jídelně s kritérii programu Skutečně zdravá školka a následně nám bude doporučeno, jak bychom mohli kritéria postupně naplňovat. Věříme, že toto kritérium pro nás nebude velký problém, neboť už nyní se snažíme s žádnými polotovary ani umělými dochucovadly nepracovat.
Můžu se taky zapojit?
Velmi důležitá bude spolupráce s rodiči. Rádi bychom je zapojili do pěstitelských a kulinářských aktivit. Do „akční skupiny rodičů“ uvítáme rodiče, kteří mají zájem se s námi do projektu zapojit a podílet se na akcích pořádaných školkou. Pokud budete mít zájem se zapojit, stačí oslovit paní ředitelku nebo kteroukoliv jinou paní učitelku.
za akční skupinu rodičů
Lucie Pinďáková