Slavnostní otevření "Jedlé školní zahrady"

27. 5. 2024

Dočkali jsme se a přesně po roce, kdy jsme se dozvěděli, že jsme vyhráli výzvu Skutečně zdravé školy s dotací 100.000 Kč od společnosti Lidl, jsme 24. 5. 2024 slavnostně otevřeli naši novou Jedlou zahradu a připravili Den školní jídelny.

Celý rok byl opravdu velmi náročný a zvládli jsme spoustu práce. V první řadě jsme vyřešili záchyt dešťové vody a možnost pravidelného zalévání. Ve spolupráci s obcí Dobroměřice jsme připravili zahradu na sázení a štěpku k mulčování. S rodiči a dětmi jsme vyrobili organizér na pěstitelské pomůcky, postavili skleník, složili kompostéry, vyrobili bramborové a jahodové věže, zasadili stromy, keře a byliny.

Zimní měsíce jsme využili k promyšlení úkolů k naučné stezce a jejich výrobě, dále také k výrobě poznávacích popisků a oll z keramické hlíny a nákupu zahradního nářadí. Zvládli jsme to hlavně proto, že jsme na to nebyli sami, velice nám pomohl zřizovatel a také rodiče, kteří se naplno zapojovali nejen do plánovaných akcí a brigád, ale do nové zahrady vkládali své nápady, znalosti a připomínky.

Děkujeme Skutečně zdravé škole za to, že nám ukazuje správný směr a samozřejmě za tuto výzvu a také děkujeme společnosti Lidl za úžasnou finanční pomoc, bez které by Jedlá zahrada v tomto rozsahu nevznikla.

Slavnostního otevření se s námi zúčastnili naši milí dodavatelé (Pan Bedecs z rodinné farmy Děčany, pan Štranc s nabídkou medů, paní Krušinová z Vypečených dobrot, paní Parýzková s mini donuty, Moštárna Louny). Kromě ochutnávání výborného jídla mohly děti plnit na zahradě úkoly, při kterých se seznamovaly se životem na zahradě. Sice se slavnost neobešla bez deště, ale my dobře víme, co taková zahrada potřebuje, a proto jsme si společně s ní déšť užili.