PODZIMNÍ kurz VAŘENÍ pro rodiče a děti
PODZIMNÍ kurz VAŘENÍ pro rodiče a děti
Od Dušiček po Hromnice nastává období klidu přírody, po sklizni a oslavě úrody a trvá až do doby, kdy začnou v zemi rašit první klíčky. Je čas zastavení se a cesty ke kořenům, tradicím a zvykům. A tak jako nás provedli rodinnými tradicemi a zvyky naši rodiče, babičky a dědové, tak my dnes provázíme naše děti.
Vybraly jsme na naše společně vaření právě proto tradiční polévku ZELŇAČKU, která se ale v každé rodině vaří trošku jinak. Děti oloupaly a nakrájely brambory a cibuli, a poznaly i ostatní přísady, které do této polévky patří. Odnášely je pak postupně do kuchyně, kde už jsme je přidaly do velkého hrnce.
Z darovaného kvásku jsme upekli KMÍNOVÝ CHLÉB. Dozvěděli jsme se co kvásek vlastně je, jak se dá připravit a jak se u něj musíme starat, abychom z něj mohli upéct křupavý a voňavý chlebík i doma. Prošli jsme společně přípravou od zadělání kvásku až po vykynutý chléb, kterému jsme už dopřáli potřebný čas v průběhu dne.
A protože i my jsme se vrátili na chvilku do dětství u babičky, připravili jsme si z bílého jogurtu ČERSTVÝ SÝR. Stejně jako chléb potřebuje nejen péči, ale i svůj čas na kynutí, tak i sýr čeká 1-2 dny zabalený do uzlíku z plátýnka v lednici na svou chvíli. Připravený čerstvý sýr jsme ochutili čerstvými BYLINKAMI ze školní zahrádky a pochutnali si u společného stolu nejen na výborné Zelňačce s krajícem upečeného chleba, ale i na kousku s čerstvým sýrem.
Společně jsme ochutnali pokrmy prosté a čisté chuti, které během sychravého počasí zahřáli na duši.
Poděkovaní patří Vám všem rodičům a dětem, Kátě, Janče a Dance za svůj čas a lásku k vaření