Podzimní dýňování

Jako každý podzim i tentokrát jsme vyřezávali dýně. A nejen to, naše kuchařky z nich vytvořily spoustu chutných a zdravých dobrot, jako jsou těstoviny s dýňovým pyré a parmezánem, oblíbená dýňová polévka a kompot.

Je důležité si uvědomit, že dýně může být mnohem víc než jen sezónní zelenina. Jako součást Skutečně zdravé školy se může stát nástrojem pro rozvoj mnoha dovedností a znalostí, které děti potřebují pro svůj život. Je to výzva pro školy, aby dýně využily nejen jako stravovací surovinu, ale také jako inspiraci pro vytvoření kreativního a udržitelného vzdělávacího prostředí, které děti vybaví nástroji potřebnými pro budoucnost. Vyřezáváním dýní rozvíjíme u dětí kreativitu a zručnost. Pokud spojíme zdravou výživu s kreativitou a vzděláváním, můžeme vytvořit školu, kde se dýně neztratí ve stínu jiných surovin, ale stane se jejich zářícím středem.

V dnešní době, kdy se stále více zaměřujeme na zdravý životní styl a udržitelný přístup k potravinám, je důležité přemýšlet o tom, jaké potraviny zařazujeme do jídelníčku našich dětí. Dýně je totiž nejen skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, ale také potravinou, která může obohatit školní jídelníčky svou chutí, variabilitou a sezónní dostupností.

Z výživové hodnoty je dýně bohatá na vitamín A, který je klíčový pro dobrý zrak a zdravý imunitní systém. Obsahuje také vitamín C, který podporuje imunitu a pomáhá při vstřebávání železa, což je u dětí velmi důležité pro správný vývoj. Kromě toho je dýně zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení, a je nízkokalorická, což je vhodné pro udržení zdravé váhy. Je zajímavé, že dýně obsahuje také antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály.

V rámci školních obědů lze zařadit dýni do jídelníčku mnoha způsoby. Dýňová polévka je klasikou, která může být připravena v mnoha variantách – od jemné krémové až po pikantní verzi s kari a kokosovým mlékem. Dýňové noky s bylinkovým pestem nebo dýňové rizoto mohou být dalšími skvělými způsoby, jak dýni využít a také inspirací pro školní kuchyně. Děti také milují dýňové muffiny nebo dýňový chléb, které jsou zdravější alternativou k běžným sladkostem.

Zavedením dýně do školních jídelníčků podporujeme nejen zdraví dětí, ale také rozvíjíme jejich chuťové preference. Děti, které jsou vystaveny různorodým chutím, jsou obvykle otevřenější k novým potravinám i v dospělosti. To je klíčové pro rozvoj zdravých stravovacích návyků, které si ponesou po celý život.

Navíc, využití lokálních a sezónních surovin, jako je dýně, podporuje místní zemědělce a přispívá k udržitelnosti. Učí děti o sezónnosti potravin a ekologických aspektech jídla. Je dobré si uvědomit, že každá dýně, která se objeví na talíři, má svůj příběh – od semínka až po sklizeň a přípravu. Tento příběh propojuje děti s přírodou a učí je respektu k potravinám.

Dýně tedy není jen podzimní dekorací nebo surovinou pro Halloween. Je to výživná a všestranná potravina, která může hrát klíčovou roli ve vzdělávacích programech zaměřených na zdravou výživu. Rehabilitační stacionář, který využívá dýně a jiné sezónní suroviny, nejenže podporuje zdraví dětí, ale také je inspiruje k tomu, aby se staly zodpovědnými spotřebiteli a zastánci udržitelného způsobu života.

Lucie Maňásková