Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností

Palačinky jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů po celém světě. Jejich jednoduchost při přípravě a široká škála možných náplní je činí oblíbenou volbou pro snídani, oběd i večeři. Palačinky otevírají prostor pro kreativitu a experimentování v kuchyni a mohou být přizpůsobeny různým chutím a preferencím. My jsme přípravou palačinek oslavili Den dětí a podávali jsme je ke svačince spolu s ovocem.

Historie palačinek

Palačinky mají dlouhou historii sahající až do starověku. Tento jednoduchý pokrm se objevuje v kulinární tradici mnoha zemí a kultur. Každá z nich má svou vlastní verzi palačinek - od francouzských crêpes a amerických fluffy pancakes po ruské bliny a mexické tortilly. Palačinky jsou tedy univerzálním jídlem, které spojuje lidi napříč celým světem.

Kombinace lahodného a výživného

Tyto tenké a voňavé lívance jsou symbolem rodinného oběda i rychlého občerstvení. Ale jak je můžeme přeměnit na zdravou alternativu, která nám dodá energii a blaho?

Ve zdravé škole ale nevidíme palačinky pouze jako sladkou pochoutku plnou mouky a cukru. Vidíme je jako plátno možností pro vytvoření chutné a výživné lahůdky. S kombinací správných surovin lze tradiční recept na palačinky proměnit ve zdravou alternativu plnou potřebných živin.

Klíčové suroviny pro zdravé palačinky

Celozrnná mouka

Zdravotní benefit: Celozrnná mouka obsahuje více vlákniny než běžná bílá mouka. Vláknina pomáhá udržet zažívací systém v kondici a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Ovoce jako osvěžující doplněk

Zdravotní Benefit: Ovoce jako banány, borůvky nebo maliny nejen přidají do palačinek sladkost přirozenou cestou, ale také dodají vitamíny a antioxidanty pro posílení imunity. My jsme použili domácí marmelády.

Náhrady za klasické sladidlo

Snažíme se minimalizovat přidaný cukr ve stravě naší školní komunity. Jako náhradu za klasické bílé cukry používáme med, dodaný přímo od včelaře.

Symbol radosti a harmonie, více než jídlo

Palačinky nejsou jen jídlo. Jsou symbolem radosti ze společného stolování, sdílení chutí a hvězdných okamžiků ve školní jídelně. Pokud dokážeme tyto kouzelné placky proměnit ve zdravou a vyváženou variantu, přinášíme tím i kapku radosti a harmonie do naší školy.

Lucie Maňásková

Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností 1Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností 1Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností 1Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností 1Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností 1Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností 1Palačinky: Klasické pokrmy plné chutí a možností 1