Naši žížalí kamarádi bydlí ve vermikompostéru
A i když máme na školní zahradě kompostér, chtěli jsme ukázat dětem možnost domácího kompostování za pomocí vermikompostéru.
Vermikompostování je metoda kompostování, kdy dochází k rozkladu organického materiálu pomocí žížal. Používání žížal místo pouhého skladování organického odpadu na kompostové hromadě zaručuje rychlejší získání tmavého, na živiny bohatého hnojiva. Kompostovat může každý. Stačí najít vhodné místo pro vermikompostér, mít dostatek kuchyňského odpadu a chuť přeměňovat bioodpad na životadárný kompost. Žížaly vyžadují minimum péče a netrpí žádnými nemocemi.
Na vermikompostování se nejlépe hodí kalifornské žížaly, které jsou poměrně malé, dobře zpracovávají biologický odpad, rychle se množí a rostou. Tato šikovná malá stvoření jsou za den schopná pozřít potravu o váze až poloviny vlastní hmotnosti a přeměnit ji v úrodný humus.
Do školy jsme si tedy zakoupili plastový vermikompostér, startovací sadu násady žížal a s dětmi jsme u nás nové žížalí kamarády přivítali a ubytovali. V projektové hodině jsme si řekli vše o žížalách a společně vermikompostér založili.
Už víme, co žížaly potřebují, takže udržujeme neustále vlhkou půdu, aby se jim dobře dýchalo. Také víme, čím máme žížaly krmit. Dáváme jim zbytky ovoce a zeleniny, které nám dá paní kuchařka z kuchyně, slupky od cibule a česneku, zbytky pečiva, čaje a kávy, použité ubrousky, proužky papírové lepenky, a rozdrcené vaječné skořápky. Rozhodně jim nedáváme mléčné výrobky, maso, kosti, mastná jídla, tuky a zbytky vařeného jídla.
Tak si držíme palce, aby se nám dařilo, se o žížalky dobře starat, a aby u nás byly spokojené.