Naše mezinárodní spolupráce pro Vaše děti
ZDRAVÉ A ŠTASTNÉ DĚTI - Jak se potýkáme s takovým životním cílem?
NAŠE MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
Dánsko 25. 2 - 1. 3. 2018
Od naší návštěvy Dánska uběhlo již řadu měsíců. Sepsání zážitků, poznatků a jak jsme vše nakonec aplikovali v praxi trvalo déle, než bylo plánováno. Nakonec jsem velmi vděčná za vznik ohlédnutí až nyní. Vidíme za sebou zrealizované nápady, inspirace převedené do praxe a jejich vyladění do našich podmínek.
Být součástí programu EPESS - European healthy pupils and skilled educators via integrated school food systems- "Zdraví žáci a kvalifikovaní pedagogové prostřednictvím celostního systému školního stravování ", a komunity lidí, jenž s radostí a láskou sdílí své zkušenosti, poznatky, nápady a mění svými činy svět zase o kus k lepšímu, je nepopsatelné. Ještě teď je to pro nás neuvěřitelný příběh. S velkou pokorou a vděčností s touto příležitostí pracujeme. Od posledního setkání Mateřinka pokročila a udělala velký kus práce a poznatky z Dánska ji mnohém pomohly. Stát se ještě lepší verzí sebe sama.
Co to je EPESS a jeho cíle v kostce
· Sdílení nápadů, metodiky a zkušenosti při zavádění celostního přístupu ke kvalitnímu školnímu stravování. Projekt také pomůže integrovat vzdělávání v oblasti výživy, vaření, pěstování na školních zahradách a návštěvy farmy do učebních osnov.
Cíle projektu:
· Inspirovat a motivovat k spolupráci a sdílení vědomostí o celostním přístupu ke zdraví, školnímu stravování a vzdělávání o jídle.
· Zlepšit dovednosti, kvalifikaci pedagogů v oblasti aktivit pro vzdělávání dětí o zdraví, zdravém životním stylu a stravování, pomoci k zavádění nových nebo vylepšených výukových postupů.
Proč jsme součástí:
· Splňujeme kritéria a program Skutečně zdravé školy.
· Našim cílem jsou zdravé a šťastné děti připravené pro život.
· Chceme se rozvíjet, zdokonalovat, sdílet, inspirovat se, získat široký rozhled a srovnání.
· Jedinečná příležitost pro další vzdělávaní pedagogů.
První den 26. 2. 2018 Svendborg
Nature and Environmental School
První den jsme si prožili a vyzkoušeli environmetální vzdělávací program pro školy. Děti se dozvědí více o místních fauně a floře. Zažijí rybolov, sběr mušlí a mořských řas. Celou přípravu jídla od čištění ryb, mušlí, až po samotné vaření.
Byl to pro nás úžasný zážitek. Inspiroval nás k zamyšlení si nad vytvořením podobného výukového centra, kde by se děti mohly pomocí zážitkových vzdělávacích činností navracet k místní přírodě, získat povědomí o lokálních surovinách, jak chránit a pečovat o vše živé. Vzbudil v nich přirozený zájem o tuto oblast a chuť učit se venku.
Environmentální centrum se nyní rodí v myšlenkách, nápadech a pomalu a jistě se začíná rýsovat vizuální podoba.
Druhý den 27. 2. 2018
Nymarkskolen - Svendborg
Nás všechny překvapila svým úžasným projektem. Kdy žáci školy připravují stravu pro celou školu v rámci týdnů Loma week. Během roku se vystřídají všichni žáci. Propojuje veškeré předměty a zároveň učí praktickým dovednostem. Žáci sestavují nutričně vyvážený jídelníček, i pro vegetariány. Vytvářejí rozpočet, nakupují suroviny u místních farmářů a pěstitelů. Starají se od příprav, vaření, výdej stravy až po úklid kuchyně.
Třetí den 28. 2. 2018
Byparkens Nursery
Jsme zavítali do dalších několika škol, ale i jeslí. Dychla na nás klidná, pozitivní a přátelská atmosféra. Inspirovali jsme se mnoha drobnostmi, od zařízení, pomůcek, hraček, stolování až po režim dne.
Technical School, farms and local suppliers
Za velkou výzvu a inspiraci pro naše, zejména středoškolské vzdělávání, považuji přístup a systém na dánských středních školách a učilištích. Neohlížejme se nejen na vybavenost, ale zejména na záměr, aby každý vnímal, že jeho profese je důležitá a jedinečná. Možnost být plnohodnotnou a zodpovědnou součástí např. výroby pečiva do obchodů. Opět se zaměřením na využití lokálních zdrojů.
Systém podpory lokálních pěstitelů a farmářů je nejen ekonomicky užitečný, ale je i zdraví prospěšný a šetrnější k přírodě. Uchvacující bylo navštívit Ekologickou pěstírnu zeleniny, sdílení zkušeností a nadšení jednoho z jejich zakladatelů. Farmu, kde zvířata žijí spokojeně, mají možnost volného výběhu a láskyplného zacházení.
Čtvrtý den 1. 3. 2018
Na konec našeho výměnného pobytu jsme se šířeji a podrobněji dozvěděli o cílech a záměrech dánského programu LOMA. Opět jsme zde načerpali mnoho inspirace a prohloubili naše poznatky.
Jaký měla pro nás, průvodce, zahraniční stáž význam, co nám přinesla ?
· Širší rozhled.
· Zlepšení ANJ.
· Radovat se z maličkostí.
· Sdílení a spolupráce je super.
· Motivaci a inspiraci pro posun a zdokonalování.
· Vše je jak má být a je třeba se ocenit za již zvládnuté mety a nadchnout se pro další.
· Vše se děje tak jak má.
· Vše má svůj čas a vývoj.
· Každý má svou cestu, všechny jsou správné a vedou do ,, Říma,,
Co nás nadchlo a rádi bychom aplikovali v Mateřince:
· Více sdílení a společného inspirování se
· Multikulturní vaření s rodiči
· Well being -social things
· Loma week -3 days -at farm, how cows work, do butter...apod.
· Loma box - aktivity připravené k samostatnému vaření dětí, běžná nabídka
· Knihovna pro pedagogy a rodiče
· Dřevěné truhlíky (ohrádky) na pěstování ovoce, zeleniny a bylin
· Aktivity kdy bychom mohli něco vařit venku -na styl outdoor kitchen
· Youtube chanel -vaření, recepty
· Fotky průvodců v šatně
· Fotky děti v rámečcích s datem narození
Jak dopadla realizace načerpaných zkušeností z Dánska?
Jsme zase o kus lepší verze sebe sama pro Vaše děti :)
· Více sdílení a společného inspirování se - daří se. Postupně navazujeme další spolupráce a zapojení se do programu
· Multikulturní vaření s rodiči - připravujeme.
· Well being -social things - plníme.
· Loma week -3 days -at farm, how cows work, do butter...apod. - zapojujeme do našeho vzdělávacího plánu.
· Loma box - aktivity připravené k samostatnému vaření dětí, běžná nabídka - plánujeme přidání k aktivitám praktického života na konci roku 2018.
· Knihovna pro pedagogy a rodiče - nyní aktivně doplňujeme a plánované spuštění je na jaře 2019.
· Dřevěné truhlíky (ohrádky) na pěstování ovoce, zeleniny a bylin - realizováno. V nové školce budeme realizovat na jaře 2019.
· Aktivity kdy bychom mohli něco vařit venku -na styl outdoor kitchen - nyní vytváříme plán a realizovat bychom chtěli od května 2019.
· Youtube chanel -vaření, recepty - plánujeme, řešíme ochranu osobních dat, zadli bude možné realizovat.
· Fotky průvodců v šatně - realizováno.
· Fotky děti v rámečcích s datem narození - budeme realizovat v podobě vytvoření narozeninového kalendáře.
Za pár dní nás čeká druhá cesta a to do Anglie. Velmi se na inspiraci a sdílení těšíme.
Jsme velmi rádi, že jsme navázali velmi cennou zahraniční spolupráci. Prostřednictvím výměnných návštěv a webových seminářů umožní projekt učitelům sdílet nápady, metodiky a zkušenosti při zavádění celostního přístupu ke kvalitnímu školnímu stravování.