Narozeninový rituál tak trochu jinak

5. 2. 2025

Sdílíme naši zkušenost s oslavou narozenin dětí. Všichni víme, jak děsivě narůstá obezita dětí, hlavně těch ve školním věku. Prevenci vidíme právě v nastavení stravovacích návyků už v předškolním věku. Pokud jsou děti při tom, že oslava může být i bez přemíry sladkého a že mlsat se může zdravěji, zůstane to v nich. A mateřské školy mohou být těmi, kdo naučí přistupovat i rodiče ke zdravějšímu způsobu stravování v rodině.  Všichni víme, že "příklady táhnou"☺. A pokud se na zpracování ovoce pro oslavu podíváme ještě trochu dále, máme tady i ukázku rostlinného koloběhu, což jsou děti schopny díky praktickým činnostem vidět napřímo, i pochopit.

Jak tedy na to? V rámci narozeninového rituálu rodiče s dětmi donesou pár kousků ovoce a my si společně ve třídě vše připravíme na narozeninovou hostinu. Děti ovoce nakrájí a nazdobí na tácy a jsou tak součástí tohoto přípravného procesu. Je to takový narozeninový ovocný piknik. Tento den si vždy náramně užijeme a děti mají obrovskou radost, že se podílejí na chystání. Druhá varianta je, že někteří rodiče s dětmi projeví svoji kreativitu a společně připraví ovoce v podobě zvířátek či obrázků doma a přinesou hotový výtvor z domu. Pak je to čas, který spolu stráví v rodině, ten se taky v dnešní době cení:)

No a pokud nám zbydou nějaké bioodpadky, jako jadřince, slupky od citrusového ovoce, banánů apod., ještě je děti zanesou do našeho vermikompostéru, kde si na tom pochutnají i naše kalifornské žížaly. A svou velmi prospěšnou činností nám pak ve vermikompostéru vytvoří humus a rozpustné hnojivo, které zase použijeme na zahradě školičky při našem pěstování. A o tom to je. Využít vše z přírody a zase jí to vrátit:)

Narozeninový rituál tak trochu jinak 1Narozeninový rituál tak trochu jinak 1Narozeninový rituál tak trochu jinak 1Narozeninový rituál tak trochu jinak 1
Zpět na výpis