Miluji jídlo, neplýtvám
Bohužel naším pozorováním při stravování dětí ve školce v období měsíce září jsme si všimli, že i v naší jídelně se občas plýtvá jídlem a děti své porce nedojídají a vracejí je. Proto jsme se jako tým společně rozhodli, že uděláme maximou, abychom tuto situaci v měsíci říjnu zlepšili a děti si jídla zamilovaly. I když paní kuchařka Jarmilka vaří jídla s chutí a úsměvem, přesto se dělí u našich dětí jídla na oblíbená či neoblíbená. U oblíbených jídel máme zbytků minimum, zatímco u neoblíbených někdy i půlku kbelíku.
Naše školka je zapojená do projektu Skutečně zdravá školka, a proto jsme společně s dětmi vedli rozhovor na dané téma a snažili jsme si jim vysvětlit, čím je pro nás určitá potravina (surovina) přínosná a pro naše tělo důležitá. Chceme přispět ke zdravému životnímu stylu dětí a snažíme se o dodržování zdravé, plnohodnotné, vyvážené a pestrobarevné stravy.
Naše moto v kuchyni zní : „Děti do jídla nenutíme, ale vedeme děti k tomu, aby každé jídlo alespoň ochutnaly.“ To, že se nám něco nelíbí na pohled neznamená, že nám nebude chutnat.
Rozhodli jsme se vyzkoušet pomocí doplňkové aktivity s názvem „Smíšek kuchařem“ zjistit jaká jídla jsou u dětí oblíbená, která milují – každé dítě má možnost se stát na jeden den kuchařem. Do společné aktivity jsme zapojily maminky, které s dětmi sestaví jídelníček dle svého přání na celý den (přesnídávka, polévka + hlavní chod, svačina). Paní kuchařka v dané dny připravuje pokrmy dle přání dětí jen ve zdravém životním stylu.
Pomocí této aktivity zjišťujeme, jaká jídla mají děti nejraději, u kterých jídel je nejméně zbytků. Společně s dětmi ať hravou či řízenou činností vedeme děti ke kladnému vztahu k jídlu jako je např.: námětová hra ,,Na kuchaře“ a pomocí doplňkové aktivity s názvem „Kuchtík“ – kde mají možnost si děti samy vyzkoušet různé druhy pomazánek, ale i připravit ovoce a zeleninu formou kreativního tvoření dětí jako je např. ovocný špíz, ježek z ovoce atd. Hotové pokrmy společně ochutnávají. Touto formou se snažíme, aby děti získaly trochu jiný vztah a uvědomily si, jak jsou potraviny vzácné a že je potřeba si jich vážit, a ne s nimi plýtvat.