Malý energetik

5. 6. 2024
MŠ BÍLÁ

Vzdělání v energetice je v dnešní době důležité. Rodiče často říkají svým dětem, že elektřina je drahá, zhasni si po sobě, ale ne vždy dokáží vysvětlit, odkud se ta energie bere. A to měly dnes děti možnost zjistit spolu s paní lektorkou z MTU.

Jako první si ukázali, jak se vyrábí elektřina v turbíně ve vodní elektrárně v přehradě.

Potom se podívali na teď již tak často zmiňovanou solární energii. Zjišťovali, co jsou to solární panely a jak se dají využít, zda jsou vhodné pro domácnost a jak nám pomáhají, že si s nimi můžeme dobít svůj tablet na hry, rozsvítí se nám světlo nebo nám to pošle proud do počítače. Děti si mohly zahrát na takový solární panel plný elektronů kdy každé jedno dítko bylo elektron, který čeká až ho sluníčko pošimrá. Když se tak stane, elektron vyskočí a peláší k jedné věci, kterou si vybere a nabije jí. Po nabití je sám elektron vybitý a míří zpět do panelu kde čeká na další pošimrání od sluníčka.

Po pohybové hře si děti sedly ke stolu a vybarvily na papíře všechna elektrická zařízení, která bez proudu nefungují.

Následovalo stavění, to nemůže chybět. Děti dostaly plánky elektrárny a snažily se jí kostičku po kostičce z Lega postavit.

Nesmíme vynechat ani větrné elektrárny a tak si děti vyrobily každé svůj větrník.

Následovaly hry venku a rozloučení s paní lektorkou.

Děkujeme, jsme zase o něco chytřejší.

Malý energetik  1Malý energetik  1Malý energetik  1Malý energetik  1Malý energetik  1Malý energetik  1Malý energetik  1