KROUŽEK VAŘENÍ

1. 10. 2024

Tento týden jsme na kroužku vaření s nejmenšími dětmi vyráběli zeleninové špízy se sýrem tofu a olivami. Tofu jsem tam zařadila, protože to pro děti není až tak známá potravina a občas vybírám obědy, které ho obsahují. Cílem bylo děti seznámit s touto potravinou. Děti měli možnost si přivonět k misce s nakrájeným tofu, což se jim moc líbilo a vůně je zaujala. Všechny děti špízy snědli i se všemi ingrediencemi.

To je skvělý nápad, jak děti seznámit s novými potravinami a podpořit jejich zdravé stravování! Zeleninové špízy s tofu a olivami jsou navíc hravé, barevné a chutné, což je pro děti určitě přitažlivé. Jak jsi viděla, možnost se potraviny dotknout, přivonět si k ní a pak si ji samy připravit, může opravdu zvýšit jejich zájem o jídlo. Přirozené zapojení dětí do procesu přípravy jídla jim může pomoci rozvíjet vztah k rozmanité stravě už od raného věku.

Jaké další ingredience jste na špízy použili?

Zdravé vaření s dětmi: Zeleninové špízy s tofu a olivami

Tento týden jsme na našem kroužku vaření s těmi nejmenšími dětmi připravovali zdravé a jednoduché zeleninové špízy se sýrem tofu, olivami a mozarelou. Tofu jsem zařadila záměrně, protože jde o potravinu, se kterou se děti příliš často nesetkávají. Občas se objevuje v obědech, které pro ně vybírám, a mým cílem bylo, aby se s touto zdravou ingrediencí seznámily.

Děti byly nejprve překvapené, když jsem jim tofu ukázala, ale postupně si k němu našly cestu. Každý dostal misku s nakrájeným tofu a mohl si k němu přivonět. A víte co? Vůně tofu je zaujala! Někdy stačí dát dětem možnost potravinu blíže poznat a jejich zvědavost se postará o zbytek.

Pak jsme se pustili do sestavování špízů. Kromě tofu jsme použili různé druhy zeleniny – papriku, okurku, cherry rajčata a samozřejmě olivy. Děti si vše samy napichovaly na špejle, což jim udělalo velkou radost. Byl to pro ně vlastně takový malý tvůrčí proces – a jídlo vypadalo krásně barevně a lákavě.

Nakonec přišla ta nejdůležitější část – ochutnávání! Všechny děti své špízy s chutí snědly, a to včetně tofu. Měla jsem velkou radost, že se nám společně podařilo udělat krok k tomu, aby děti ochutnávaly nové potraviny a měly otevřenější přístup k různým chutím. Ukazuje se, že když jim dáme příležitost, děti jsou mnohem otevřenější zkoušení nových věcí, než bychom si často mysleli.

KROUŽEK VAŘENÍ 1KROUŽEK VAŘENÍ 1