Kočičí zahrada
Projekt „Kočičí zahrada“ aneb jak přispět ke zdraví našich dětí
7.3. jsem se zúčastnila školení, které bylo zaměřené na rozvoj sociálních dovedností dětí v rámci prevence rizikového chování. Bylo určené především pro pedagogy prvního stupně.
Děti hravou formou prostřednictvím kočičích kamarádů řeší různé životní situace, které mohou nastat. Vedou děti k pojmenování problémů, citových rozpoložení, což pozitivně přispívá především k jejich psychickému zdraví.
Řeší se zde také otázka zdravé stravy. Špatnou životosprávou trpí celé naše tělo. Nastanou i situace, kdy se děti necítí dobře. Příběh pojednává o nutnosti v takových případech vyhledat pomoc dospělého, lékaře a rozhodně nesahat po lécích, které nám nikdo nepředepsal. Apeluje se zde také na dodržování dávkování a užívání. I tyto zásady je třeba dětem předkládat již v útlém věku. Děti řeší i to jak pomohou nemocné mamince, jak se o ní v případě nemocí mají starat a že nemocnému mají především dopřát klid.
Tento projekt „Kočičí zahrada“ je dle mého úsudku velice přínosný a měl by přinést výsledky v prevenci jak psychického tak i fyzického zdraví dětí. Tyto dvě stránky spolu úzce souvisí. Pokud dítě bude duševně vyrovnané, bude tak v rovnováze i jeho fyzická schránka.
Projekt se alespoň z části budu snažit realizovat se svými páťáky. Především se však zaměřím na své budoucí prvňáčky, na které čekají kočičí kamarádi a budou je provázet po celý rok.