Jedeme na farmu
Tento výlet byl poslední částí a odměnou po celém týdnu povídání, vysvětlování a příprav na téma vzniku a výroby potravin, zařazeného do integrovaného bloku „Od semínka ke kytičce“ v rámci ŠVP.
Celodenní pobyt na krásné biofarmě předčil všechna naše očekávání. Ať se již jednalo o přivítání, kterým nám paní domácí doslova vyrazila dech, neboť mísa plná lívanců, zeleniny a obložených chlebíků, nenechala chladným ani největšího odpůrce jídla. Nebo krmení jehňátek z lahví či ruční dojení kravičky Majdy, kde děti ani nedýchaly údivem a nadšením.
Paní Lněníčková nám ukázala výrobu másla od nadojení mléka až po finální produkt. Pro většinu dětí byly záležitosti jako ruční dojení a ochutnávka čerstvě nadojeného mléka první a dost možná i poslední příležitostí, jak si zkusit a uvědomit alespoň maličkou část tohoto dlouhého, krásného a náročného procesu.
Před výletem……
Před výletem na farmu dostaly děti za domácí úkol společně s rodiči navštívit farmy a statkáře v okolí a potom vyprávět ostatní co zažily, donést fotky, letáky a popřípadě něco na ochutnání. Ve třídě jsme si potom povídali o tom jak probíhá den na farmě, pouštěli jsme si krátká videa z různých farem a povídali si o tom odkud pochází jídlo, kreslili jsme si proces jak jídlo vzniká, jak z farmy putuje až na talíř. Paní učitelka s paní kuchařkou byly na farmě týden předem, aby si vše prohlédly, dohodly aktivity s farmářkou a ujistily se, že je vše správně domluvené.
Autobus byl zajištěn přepravní společností, vybaven pásy a WC, statek je vzdálený cca 60 km. Počasí bylo náročné, ale děti byly připraveny a vybaveny. Žádné dítě netrpí alergií a vše proběhlo v naprostém pořádku.
Výlet na farmu Stateček u Lněníčků.
Malá rodinná ekofarma hospodařící na 45,4 ha zemědělské půdy na úpatí Doupovských hor v malé obci Nepomyšl. Ekologicky hospodaří od dubna 2007. Jsou prvním ekologickým hospodářstvím v okrese Louny.
- 7,9 ha luk a pastvin
- 21,9 ha orné půdy
- 15,5 ha ovocných sadů
- osobním vlastnictví 6 ha půdy
- zbytek pronajatý od soukromých vlastníků, od obce či od Pozemkového fondu ČR.
- Ze zeleniny se zaměřují na kořenovou zeleninu (celer, mrkev, pastiňák), cibuloviny (cibule, česnek), luskoviny (hrách, fazolky) a na pěstování dýní Hokkaidó.
- ovocné sady - jabloně, hrušně, třešně, švestky, rybízy a maliníky.
- Zvířata - kozy, ovečky, kravky, slepice, husy a psi a kočky.
Lněníčkovi jsou správní ekologičtí zemědělci, aktivně se věnují i přírodě a ochraně životního prostředí. Zapojili se do projektu Ekozemědělci přírodě. V roce 2008 se stali spoluzakladateli Mateřského centra Jablíčko z Nepomyšle, které finančně i personálně podporují. Od r. 2009 provozují na statečku 1. agroenvironmentální centrum na Lounsku. Je obdobou oblíbených ekocenter, více se ale věnují propojení zemědělství a ochrany přírody. Poskytují ekovýchovné programy pro mateřské, základní i střední školy. Kromě vzdělávacích programů pro děti nabízí i několik programů pro rodiny.
Ekovýchovné programy
Měli jsme možnost využití několika typů ekovýchovných programů.
Základním typem je tříhodinový program zaměřený na komplexní poznání farmy - žáci se během programu seznámí se základními principy ekozemědělství, s etologií a základy chovu zvířat chovaných na farmě, s agrotechnologickými postupy jednotlivých činností na farmě a s užívanou zemědělskou technikou, s postupy výroby různých druhů bioproduktů (máslo, sýr, tvaroh, mouka, vlněné výrobky) a se základy ekologie krajiny a vlivem zemědělství na druhou biodiverzitu. Program je veden interaktivní formou tak, že většinu věcí si žáci přímo vyzkouší na vlastní kůži - styk se zvířetem, péči o zvíře, užívání agrotechniky, výrobu produktů a další. Při programu jsou užívány techniky práce podporující aktivitu, samostatnost a tvořivost žáků, zvláštní důraz je kladen na aktivizující a komplexní metody výuky. Do programu jsou zapracovány rovněž prvky zážitkové pedagogiky. Tento základní program lze realizovat v několika variantách s ohledem na věkovou a vzdělanostní strukturu cílové skupiny žáků.
Následovaly praktické ukázky a exkurze po farmě.
Bc. Lada Kleinerová, učitelka