Jak to u nás chodí aneb naše krůčky ke Skutečně zdravé škole
Akční skupinu tvoří ředitelka Mgr. Zdeňka Požárová, učitelka Bc. Petra Valíková a vedoucí školní jídelny Marie Prudková, která pracuje i jako kuchařka. Pod pokličku školní jídelny mají možnost nahlédnout nejen rodiče, ale i širší veřejnost, protože zajišťujeme i vaření pro cizí strávníky. S nabídkou obědů jsou velmi spokojeni, především jim vyhovuje pestrost každého jídla a příprava pokrmů z čerstvých potravin od regionálních dodavatelů, což jsme zjišťovali prostřednictvím jednoduché sondy do této problematiky. Sami rodiče mají možnost konzultovat jídelníčky a vznášet připomínky, účastní se společných aktivit, které v rámci zdravé výživy a stravování pořádáme. Ukázky zdravé kuchyně jsou předkládány na školních besídkách, dnech otevřených dveří a dalších odpoledních akcích. Kultura stravování je zahrnuta i v samotném vzdělávání, výuka o jídle, zásadách udržitelnosti v oblasti zemědělství a zásadách zdravé výživy je nedílnou součástí našeho školního vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání.
Děti se v určitých časových intervalech podílí na přípravě svačinek, na pěstování zeleniny a bylinek, které samy sklízí a konzumují. Seznamují se s původem potravin a s tím, jak vzniká jídlo, jaká má být skladba jídelníčku, co je zdravé, co naopak. Dochází k vytváření mezipředmětových vazeb, čímž se činnosti stávají smysluplnější. Nejenže si o kultuře stravování vyprávíme, ale sami se podílíme na pěstování určitých produktů, vaříme, také si o jídle zazpíváme nebo přečteme zajímavý příběh. A protože ke zdravé stravě patří i hodně pohybu, tak rádi cvičíme a chodíme na procházky, kde pozorujeme, co se děje kolem nás, kam řadíme i pěstitelské aktivity na zahrádkách v okolí.
Informace o programu a jeho plnění máme na stránkách obce www.obecviden.cz, dále jsme společně s dětmi vytvořily informační plakát znázorňující naše regionální dodavatele, děti rozlišovaly zdravé a nezdravé potraviny výrobou zdravých a nezdravých talířů, vyráběly motivační plakát „Jednoduché kroky ke zdraví“, kde pracovaly s potravinovou pyramidou. Vše je součástí naší osvěty v šatně dětí. Tímto způsobem představujeme, co je podstatou programu SZŠ.