Jak myslíme na planetu Zemi
Ekologické prostředky na čištění všemožného používá každá škola či školka zapojená v programu Skutečně zdravá škola - to se vrr :) Lesokruh má tu výhodu (nebo nevýhodu – záleží na úhlu pohledu), že jeho nové zázemí je na louce u lesa, kde nemáme zavedenou vodu. Vodu dovážíme z naší kuchyně každý den ve várnicích, nemáme jí tedy k dispozici neomezené množství, jako kdyby nám tekla z kohoutku. Děti si nejdřív ruce pod tekoucí vodou namočí, pak zavřou kohoutek, použijí mýdlo a nakonec se opláchnou. Učí se tak vodou šetřit. Použitou vodou nashromážděnou v kbelících pak zaléváme stromy vysazené na pozemku. Nemáme splachovací WC, ani tady tedy pitnou vodou neplýtváme. Nepředstavujte si ale klasickou kadibudku, vymožeností dnešní doby je separační záchod, který oddělí tekuté od tuhého, a to se dále po zředění či zkompostování používá jako hnojivo pro okrasné rostliny. Vše je řádně promyšleno, sepsáno a schváleno KHS, která je v našem Královéhradeckém kraji poměrně hodně osvícená.
Snažíme se nejen odpadky sbírat, ale v první řadě je ani nevytvářet. Proto jsme do kuchyně pořídili znovupoužitelné kelímky z recyklovaného plastu, do kterých nám pan kuchař připravuje bílé jogurty ochucené různými ořechy a semínky a sušeným nebo čerstvým ovocem. Pětikilový kbelík od jogurtu nalezne různé využití ve školce nebo kuchyni. Ušetříme tak průměrně 1440 plastových kelímků ročně, které bychom museli vyhodit, kdybychom kupovali jogurty jednotlivě balené. A to nemluvím o kelímcích od pribiňáků či lipánků, protože z pixliček samozřejmě jíme i ochucené dezerty z tvarohu a smetany.
Kdyby vás zajímalo, jak takový kelímek vypadá, koukněte sem: https://www.econea.cz/preserve-svacinovy-box-240-ml-zeleny/ Na Econee jsme si domluvili i rok platící 10 % slevu na všechny výrobky. Zkuste to taky, všichni lidé u nich jsou velice milí a ochotní (toto není placená reklama, jen naše skvělá zkušenost).