Dobrodružství s jablíčky
Naše školka sídlí poblíž jablečného sadu, kam s dětmi chodíme vždy na podzim na jablka. Děti je nasbírají do košíků a přinesou do školky. A pak je spoustu možností, co s nimi J. Některá sníme hned k svačině. Na další použijeme tzv. křížalovač, který nám pomůže jablíčka oloupat, zbavit jádřince a nakrájet na spirály. Děti to moc baví.
Jablka pak sušíme, protože křížal není v zimě nikdy dost. Také pečeme koláče, vaříme jablečná povidla a vyrábíme mošt. Křížaly a povidla se nám hodí do jarmarku na Podzimní slavnosti v zahradě trojského zámku. Setkají se zde děti, rodiče i učitelé z obou našich školek - trojské a nově i letenské. Moc nás těší spolupráce s eko-ateliérem GHMP, který zde sídlí, kam chodíme rádi tvořit a kde se naše větší akce konají.
Nezapomínáme ani na zvířátka, menší jablíčka spolu s kaštany, žaludy a dalšími pochoutkami, jim nosíme do lesa.
O jablíčkách si také povídáme. Zajímá nás nejen, jak chutnají, ale i jakou cestou, se dostanou k nám do školky. Podívali jsme se na tři různé cesty - jedno jsme přinesli ze sadu, další dvě koupili v obchodě – jedno bylo české a třetí cestovalo až z Nového Zélandu. Povídali jsme si o rozdílech v jejich příbězích i dopadech na přírodu.
Všímali jsme si i toho, jak vypadá jabloň v průběhu ročních období. Do ateliéru jsme si přilepili na zeď obrázky všech dvanácti měsíců v roce. Přiřazovali jsme k nim obrázky jablek a dalších druhů ovoce či zeleniny, podle toho, kdy dozrávají a jsou nejlepší ke konzumaci. Hádejte, která pohádka nás k tomu inspirovala J