Cesta čokolády
A pak začala naše výprava. Nejdříve jsme se přenesli do doby Aztéků, kteří jako první zkusili chuť čokolády, tehdy ještě v tekuté podobě. Pak už jsme byli v 16.st., kdy kakakové boby do Španělska přivezl španělský mořeplavec Hernando Cortés. a začly zde vznikat první čokoládovny, kde se celý den připravovala čerstvá čokoláda. No a už tu byl rok 1847, kdy lidstvo poprvní ochutnalo tabulkovou čokoládu.
Z čeho se ale vyrábí? Děti se dozvěděly, jak vypadá strom kakaovníku, že své nejlepší plody dává po deseti letech a za rok je jich 50 -60. A z tohoto počtu se vyrobí 2-3 tabulky čokolády. Také jsme si společně prošli celý postup výroby čokolády od pěstování kakaovníků ve Střední Americe nebo v Africe, přes sklizeň, fermentaci kakových bobů, jejich sušení, převoz do továrny a zde čištění a pražení a rozemletí až do chvíle, kdy se oddělí kakaové máslo a čistý kakaový prášek. To mohly děti společně s praženými kakaovými boby i ochutnat. Někdo byl nadšený, někomu se zkřivila ústa tím, jak byly boby hořké. No to je ale přece pravá chuť čokolády - hořká.
No a nakonec jsme si všichni uvařili naši čokoládu. Použili jsme bio kakaové máslo, bio kakaový prášek a třtinový cukr. Byli jsme jak v alchymistické kuchyni. Kakaové máslo jsme rozpustili ve vodní lázni, přidali kakaový prášek a potom pomaličku cukr. Zajímavé bylo, že každé dítě chtělo jinak sladkou čokoládu. Bylo vidět, že někdo je zvyklý na kvalitní hořkou čokoládu a někdo má rád zase klasickou hodně sladkou. A když bylo uvařeno a řádně ochutnáno, začlo plnění do papírových košíčků. Děti si mohly dát do košíčku i sušené ovoce nebo semínka. A pak naplnit a nechat ztuhnout. Přes víkend se nám čokoláda pěkně uležela a v pondělí jsme všichni mlsali.
Od teď si budeme každý kousek čokolády více vychutnávat, protože už víme, že každá čokoláda má za sebou velmi dlouhou a náročnou cestu a také si snad budeme vybírat i tu kvalitnější, s větším obsahem kakaa a menším množstvím cukru.