Certifikace přírodní zahrady

Naše mateřská škola je od roku 2018 součástí projektu Skutečně zdravá mateřská škola. Během této doby se nám již podařilo získat a obhájit postupně bronzový a následně i stříbrný certifikát tohoto programu. Po získání grantu na jedlou školní zahradu v roce 2022 se naše přírodní zahrada rozrostla o nové záhonky, jedlé keře a ovocné stromy. V tomto školním roce 2023/2024 jsme společně s dětmi, rodiči a prarodiči obohatili zahradu o nová stromová společenství, užitkově – okrasné keře, bylinky, hmyzí domečky, divoké koutky, květinové ostrůvky, ptačí budky, krmítka a pítka. Nyní jsme ve třetím květnovém týdnu uspořádali Zahradní slavnost, na které nám byl oficiálně udělen Certifikát přírodní zahrady. Rodiče, prarodiče a další přátelé naší školky si společně s námi mohli užít příjemné odpoledne s dílnami, vystoupením, květinovým jarmarkem a společným pohoštěním. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se podílejí na péči o naši zahradu a posouvají nás tím ke společnému cíli, kterým je přírodní zahrada jako centrum environmentálního dění školy, příjemné místo pro setkávání a v neposlední řadě i oáza pro děti.

Děti tak společně s pedagogy pěstují na zahradě vlastní ovoce, zeleninu a bylinky, zásobují školní kuchyň a učí se z těchto surovin vařit. Snahou je, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází. Zároveň takto podporujeme pozitivní klima školy a vzájemnou spolupráci mezi školou, rodiči a dalšími partnery.