BRAMBORIÁDA
Druhý říjnový týden nesl název Bramborový. Pod velkým ubrusem jsme měli poznat schovanou potravinu podle hmatu, čichu, chuti. Skoro všechny děti poznaly bramboru. Povídali jsme si o vlastnostech brambory, o stáří brambor a jaké nejlepší pokrmy jsou z brambor. Tento bramborový týden vyvrcholil středeční bramboriádou.
Na děti čekalo celkem 6 stanovišť s úkoly, ve kterých hrály hlavní roli právě brambory. Děti během nich nenamastily je, ale svoje svaly. Třeba takové přenášení pytlů plných brambor nebyla zrovna vůbec žádná legrace. Dále si děti zkusily třeba hod bramborou, bramborový slalom nebo tvoření s bramborovými tiskátky. V rámci odpoledne proběhla také soutěž o nejlepší bramborový pokrm, do které přispěla většina našich rodičů. Moc děkujeme za vaši účast! Ochutnat jsme tak mohli různé druhy zapečených brambor, bramboráků, bramborový tatarák, a dokonce i bramborový koláč s jablky. Cenu za první místo samozřejmě vyhrál sladký pokrm (holt máme všichni mlsné jazýčky). Už teď se těšíme, až se společně potkáme u další školkové akce.
LILEK BRAMBOR neboli BRAMBOR HLÍZNATÝ
má původ v Jižní Americe a doklady o jeho pěstování jsou již 5000 let staré. Po dobytí Incké říše Španěly se pěstování brambor šíří také do Evropy. K nám se dostávají v 1. polovině 17. století. Dle dochovaného záznamu je měl na slavnostním stole jako lahůdku jihočeský velmož Vilém Slavata v roce 1636. Ve větším měřítku se u nás brambory začínají pěstovat až v hladových letech 1771 – 1772, kdy je nechává z Pruska přivézt do Čech Marie Terezie, aby zabránila hladomoru. Od té doby u nás brambory zdomácněly a patří neodmyslitelně k našemu jídelníčku. Naše spotřeba na osobu za rok je asi 70 kg.
Brambory spolu s pšenicí, rýží a kukuřicí patří mezi nejvýznamnější plodiny na světě. Pěstují se kromě tropů a arktických oblastí na celé zeměkouli.
Lidové názvy brambor jsou bandory, erteple, grule, kartofle, okroše, kobzole, zemáky, zemňáky, zemčátka a jablóška.
Vítězné recepty si můžete stáhnout na naší webové stránce.