Tipy, aby vaše školní zahrada přežila léto
Časté obavy o přežití školní zahrady v létě zahrnují:
- Ve škole nejsou ani učitelé, ani žáci či školník, kteří by se o zahradu postarali.
- Rostliny dozrávající v létě potřebují větší množství závlahy než rostliny dozrávající na jaře či na podzim. Proč používat spousty vody k zavlažování plodin, které stejně nebude mít kdo sklízet?
- V některých regionech s vyšší nadmořskou výškou nebo v podhůří je léto hlavní produkční sezónou. Pokud se nebudeme o rostliny v létě starat, nebudeme mít žádnou úrodu.
- Samozavlažovací systémy jsou drahá investice, mohou se pokazit, baterie se může vybít, hadice může prasknout apod.
Naše tipy a doporučení:
- Vytvořte kalendář péče o zahradu pro rodiny žáků tak, aby každá rodina měla zahradu na starosti na týden nebo na několik dní v období prázdnin. Pokud rodina navštíví zahradu dvakrát či třikrát ve „svém“ týdnu a postará se o závlahu a odplevelení a zkontrolujte, že zavlažovací systémy správně fungují, může si za odměnu odnést jakoukoli právě zralou úrodu. Takový kalendář lze vytvořit online a rodičům jen včas, ještě v průběhu jara, zaslat přístup k formuláři.
- Naplánujte program letních aktivit ve škole ve spolupráci s vedoucími mimoškolních vzdělávacích kroužků, s místními neziskovými organizacemi, skauty a podobně, s cílem umístit v době prázdnin na zahradu co nejvíce aktivit.
- Pokud můžete, nabídněte starost o zahradu jako (placenou) praxi pro starší studenty.
- Části zahrady, na kterých v letních měsících nic nepěstujete, můžete zakrýt mulčem nebo zde vysít pokryvné rostliny na zelené hnojení. Ideální jsou různé směsi obsahující hořčici, hrách, lupinu, pohanku či svazenku.
- Při setí na letní měsíce upřednostňujte rozmanitost rostlin před produkcí. Větší biologická rozmanitost zajistí odolnější ekosystém.
- Nebojte se nechat letničky nebo jednoleté byliny vykvést a zdivočet. Vytrhávání přerostlých rostlin, sběr a třídění semen, tvorba kompostu a zlepšování úrodnosti půdy jsou skvělé zahradnické aktivity pro studenty po prázdninách.
- Sázejte letní plodiny pokud možno co nejpozději, aby se úroda dostavila, až když se žáci vrátí do lavic.
- Vytvořte partnerství s místním domovem seniorů a nabídněte jeho obyvatelům, aby se v době letních prázdnin o zahradu starali. Odměnou jim bude příjemně strávený čas a úroda letních dobrot.
Výzvy související se starostí o školní zelinářskou zahradu přes léto budou existovat, dokud existují letní prázdniny. Je ale spousta způsobů, jak se s nimi kreativně vyrovnat a jak problém přetvořit v příležitost vychutnat si letní úrodu. Doufáme, že naše tipy budou užitečné. Pokud máte další tipy, prosím, napište nám je na tom@skutecnezdravaskola.cz.
Nezapomeňte, že školám nabízíme řadu návodů, jak školní zahrady založit, rozvíjet a využívat je ve vyučování.
Držíme vám a vaší zahradě palce!