Metodický návod pro učitele na plánování, přípravu a realizaci školního farmářského trhu.
Co jsou školní farmářské trhy
Školní farmářské trhy jsou skutečné farmářské trhy, které se konají ve školních tělocvičnách, společenských místnostech, na zahradách nebo hřištích škol a jsou organizovány Skutečně zdravými školami. Dají zaměstnancům školy, žákům a jejich rodičům, ale i široké veřejnosti příležitost přijít a zakoupit si čerstvé lokální produkty. Na jejich přípravě a organizaci se podílí žáci pod vedením pedagogů. Je to skvělý způsob, jak navazovat vztah s řemeslníky a zemědělci ve vašem regionu a pomáhat žákům poznat, odkud potraviny pocházejí a kolik práce dá je vyprodukovat.
Na školních farmářských trzích jsou vítáni všichni členové místní komunity, ať už si chtějí zakoupit čerstvé lokální produkty nebo jen brouzdat mezi stánky. Organizace farmářského trhu je vzrušující poutí, která kombinuje atraktivní vzdělávací aktivity ve třídě se samotnou událostí, navíc pomáhá rozvíjet kritéria Skutečně zdravé školy a zároveň generuje žákům drobný příjem.
Jak dlouho projekt trvá
Celá cesta k realizaci farmářského trhu trvá dva až tři měsíce (naše praktická metodika rozvrhla aktivity na osm týdnů), což znamená, že vaše škola může získat bronzové hodnocení v poměrně krátkém čase. Projekt můžete samozřejmě realizovat rychleji, záleží na vašem pojetí metodiky. Zavedení farmářských trhů ve školách je poutavým způsobem, jak žákům v rámci vzdělávacího plánu zprostředkovat situace ze skutečného života, ve kterých se musejí ujmout vedení a mají možnost převzít zodpovědnost za své vlastní podnikání. Projekt můžete začít kdykoli, vzhledem k počasí byste ideálně měli vlastní farmářský trh uspořádat ve škole do konce listopadu.
Detailní návod pro vás
Návod „Skutečně zdravá škola: Školní farmářské trhy a jak na to“ poskytuje učitelům základních škol široký výběr podmanivých a poučných aktivit souvisejících s tematikou jídla a farmaření. Návod žákům zprostředkovává šanci ponořit se do osmitýdenního vzrušujícího podnikatelského projektu, ve kterém se budou učit o jídle a farmaření, a zároveň vaší škole pomáhá k naplňování kritérií nutných pro udělení bronzového hodnocení Skutečně zdravé školy.
Projekt Školní farmářské trhy je navržen tak, aby mohl být uskutečněn během období osmi týdnů. Pro každý z těchto osmi týdnů naleznete následující podkapitoly:
- Třídní aktivity, které se vztahují k týdennímu tématu. Ačkoli je součástí každé aktivity návod, co dělat, nebojte se ji přizpůsobit tak, aby co nejlépe vyhovovala vám a vašim žákům.
- Pomůcky zahrnující pracovní listy k aktivitám a další podpůrné materiály.
- Seznam úkolů pro učitele. Na cestě k bronzovému hodnocení – tabulka zdůrazňující relevantní kritéria nutná pro udělení bronzového ocenění Skutečně zdravé školy, která mohou být splněna současně s prací na organizaci trhu. Součástí jsou i příklady, jak můžete obojí propojit.
Jak do projektu zapojit žáky?
Školní farmářský trh je projekt, který žákům umožňuje dozvědět se něco o jídle a farmaření a zároveň rozvíjí učební osnovy novými, vzrušujícími způsoby. Žáci si mohou zlepšovat své početní dovednosti přemýšlením nad náklady, váhami, množstvím atd. Navrhování plakátů a letáčků k propagaci události zase může rozvinout jejich gramotnost a výtvarné vlohy.
Jak vám pomůžeme
Nebojte, nejste na realizaci projektu sami. Společně s našimi partnery vám rádi pomůžeme. Nabízíme vám:
- Detailní metodický návod na realizaci projektu.
- Mapu Skutečně zdravých dodavatelů, které můžete oslovit a pozvat je k účasti na vašem školním farmářském trhu.
- Pomoc s oslovením místních řemeslníků a farmářů od Asociace regionálních značek.
- Propagaci celé akce, pomoc s oslovením médií ve vašem regionu.
- Pomoc s oslovením zřizovatele vaší školy s žádostí o zapojení se do projektu, případně o finanční pomoc.
- Prezentace Jak na školní farmářské trhy - můžete použít pro představení aktivity ostatním pedagogům nebo rodičům.
- Video instuktáž: Webinář o tom, jak uspořádat školní farmářský trh, od našich anglických kolegů. Webinář je v angličtině s českými titulky.
Propagujte vaši akci
O akci dejte včas vědět nejen rodičům, žákům a pedagogům, ale také lidem v okolí školy. Požádejte o pomoc s propagací váš obecní či městský úřad. Informujte o akci novináře, níže najdete ukázkovou šablonu na plakát a tiskovou zprávu a grafický banner.
Další informace, inspiraci ze škol, které již školní farmářský trh realizovali a fotografie z akcí najdete zde.
Kritéria programu Skutečně zdravá škola
Zařazením didaktického materiálu do výuky plní škola tato kritéria:
- B1 Na naší škole funguje akční skupina.
- B3 S rodiči a žáky konzultujeme možnosti zlepšení školního stravování
- B4 Rodiče jsou informováni o složení pokrmů ve školní jídelně a o aktivitách programu Skutečně zdravá škola
- B5 Podporujeme žáky, aby sami přicházeli s nápady na vylepšení školního stravování, a ty nejlepší realizujeme v praxi.
- B18 Výuka o jídle, zásadách udržitelnosti v oblastech zemědělství a zásadách zdravé výživy je součástí Školního vzdělávacího programu.
- B20 Zahájili jsme kroky vedoucí k vytvoření školní zelinářské zahrady a pracujeme na začlenění aktivit na zahradě do ŠVP.
- B21 V rámci výuky pořádáme každoroční návštěvy farem.
- B22 Každoročně pořádáme pro žáky, rodiče a veřejnost akce na téma zdravé stravování.
- B23 Aktivně se snažíme zapojit rodiče žáků a veřejnost do našich pěstitelských a kulinářských aktivit.
- B24 Naše zkušenosti z programu SZŠ sdílíme s ostatními školami, rodiči a veřejností.
Klíčové kompetence:
Realizací aktivit z metodik jsou rozvíjeny tyto klíčové kompetence: pracovní kompetence, komunikativní kompetence, kompetence k řešení problémů, občanské kompetence, sociální a personální kompetence
Cíle udržitelného rozvoje:
Realizací aktivit z metodik pomáháte naplňovat tyto Cíle udržitelného rozvoje OSN:
- 2. konec hladu
- 3. zdraví a kvalitní život
- 4. kvalitní vzdělávání
- 9. průmysl, inovace a infrastruktura
- 12. odpovědná výroba a spotřeba